ycipk-akdlr2

Milionerzy obiecywali wpłaty na odbudowę Notre Dame. Szybko zapomnieli o obietnicach

Francuscy milionerzy zadeklarowali, że wpłacą ogromne sumy na odbudowę katedry Notre Dame. Od pożaru minęły dwa miesiące, ale jak dotąd nie wpłacili ani centa – a prace trwają i pieniądze są potrzebne już teraz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra spłonęła 15 kwietnia
Katedra spłonęła 15 kwietnia (Getty Images)
ycipk-akdlr2

Zaledwie kilkanaście godzin po pożarze kilku francuskich milionerów zaproponowało bardzo konkretne– i hojne – darowizny na odbudowę katedry. Przykładowo, François-Henri Pinault, mąż aktorki Salmy Hayek, zapowiedział, że chce przeznaczyć na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu 100 mln euro.

Bernard Arnault, dyrektor generalny firmy zarządzającej takimi markami jak Louis Vuitton czy Dior, zadeklarował 200 milionów, podobnie jak Fundacja Bettencourt - właściciel fortuny L'Oreal.

Z wielkich zapowiedzi niewiele wyszło.

ycipk-akdlr2

Obejrzyj: Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", cytując sekretarza prasowego świątyni Andre Finot, "wielcy potentaci nie wpłacili ani centa".

- Chcieliby znać konkretne cele, na które pójdą pieniądze, a nie po prostu płacić robotnikom za pracę. Od kilku tygodni w świątyni 24 godziny na dobę pracuje 150 robotników. Obecnie układają oni drewniany chodnik, którym będą wynosić wypalone elementy 250-tonowego rusztowania ustawionego na potrzeby niefortunnej renowacji.

ycipk-akdlr2

Francuska opinia publiczna już po pierwszych deklaracjach poddawała w wątpliwość ich szczerość, doszukując się w nich prób zwrócenia na siebie uwagi.

Pierwsze nabożeństwo od dwóch miesięcy

15 kwietnia pożar strawił część Katedry Notre Dame w Paryżu. W sobotę wieczorem w kaplicy położonej za prezbiterium zostanie odprawiona pierwsza od dwóch miesięcy msza święta. Część budowli nadal grozi zawaleniem, więc do wnętrza może wejść tylko niewielka grupa wiernych.

ycipk-akdlr2

Prawdopodobną przyczyną pożaru było spięcie instalacji elektrycznej. Francuskie władze mają nadzieję, że odbudowa zakończy się w ciągu pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-akdlr2

ycipk-akdlr2
ycipk-akdlr2