Qaqwqwrqw

Milionerzy obiecywali wpłaty na odbudowę Notre Dame. Szybko zapomnieli o obietnicach

Francuscy milionerzy zadeklarowali, że wpłacą ogromne sumy na odbudowę katedry Notre Dame. Od pożaru minęły dwa miesiące, ale jak dotąd nie wpłacili ani centa – a prace trwają i pieniądze są potrzebne już teraz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra spłonęła 15 kwietnia
Katedra spłonęła 15 kwietnia (Getty Images)
Qaqwqwrqw

Zaledwie kilkanaście godzin po pożarze kilku francuskich milionerów zaproponowało bardzo konkretne– i hojne – darowizny na odbudowę katedry. Przykładowo, François-Henri Pinault, mąż aktorki Salmy Hayek, zapowiedział, że chce przeznaczyć na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu 100 mln euro.

Bernard Arnault, dyrektor generalny firmy zarządzającej takimi markami jak Louis Vuitton czy Dior, zadeklarował 200 milionów, podobnie jak Fundacja Bettencourt - właściciel fortuny L'Oreal.

Z wielkich zapowiedzi niewiele wyszło.

Qaqwqwrqw

Obejrzyj: Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", cytując sekretarza prasowego świątyni Andre Finot, "wielcy potentaci nie wpłacili ani centa".

- Chcieliby znać konkretne cele, na które pójdą pieniądze, a nie po prostu płacić robotnikom za pracę. Od kilku tygodni w świątyni 24 godziny na dobę pracuje 150 robotników. Obecnie układają oni drewniany chodnik, którym będą wynosić wypalone elementy 250-tonowego rusztowania ustawionego na potrzeby niefortunnej renowacji.

Qaqwqwrqw

Francuska opinia publiczna już po pierwszych deklaracjach poddawała w wątpliwość ich szczerość, doszukując się w nich prób zwrócenia na siebie uwagi.

Pierwsze nabożeństwo od dwóch miesięcy

15 kwietnia pożar strawił część Katedry Notre Dame w Paryżu. W sobotę wieczorem w kaplicy położonej za prezbiterium zostanie odprawiona pierwsza od dwóch miesięcy msza święta. Część budowli nadal grozi zawaleniem, więc do wnętrza może wejść tylko niewielka grupa wiernych.

Qaqwqwrqw

Prawdopodobną przyczyną pożaru było spięcie instalacji elektrycznej. Francuskie władze mają nadzieję, że odbudowa zakończy się w ciągu pięciu lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw