Trwa ładowanie...

Milionerzy: Jezulatko a może Jan Hus? Pytanie o praską figurę warte 125 tys zł

Pytanie o praską figurę przysporzyło uczestniczce "Milionerów" spore trudności. Na warte 125 tysięcy złotych pytanie grająca musiała zużyć aż dwa koła ratunkowe, ale czy opłaciło się? Sprawdźcie, jak sobie poradziła.
Share
Milionerzy: Która praska figura przystrajana jest w szaty?
Milionerzy: Która praska figura przystrajana jest w szaty? Źródło: Materiały prasowe, Fot: Cezary Piwowarski/TVN
d1gzz26

Chociaż przez większość gry uczestniczka radziła sobie bardzo dobrze, to w końcu trafiła na pytanie, które sprawiło jej niemały kłopot. Która praska figura przystrajana jest w szaty?

  • Golem
  • Jezultko
  • Jan Hus
  • św. Wacław

Uczestniczka nie była pewna odpowiedzi, więc skorzystała z "telefonu do przyjaciela" i zadzwoniła do swojego ojca. Ten od razu odrzucił odpowiedź A i C, jednak nie był pewny prawidłowej odpowiedzi. Kobieta nadal wahając się zdecydowała się skorzystać z koła ratunkowego "pół na pół", po czym zostały jej tylko odpowiedzi B i C. Z większą pewnością zaznaczyła więc odpowiedź B.

Zobacz także: Zadaliśmy Polakom pytanie za milion. Zobaczcie, co odpowiedzieli

Jezulatko - kogo przedstawia praska figura?

Która praska figura przystrajana jest w szaty? Prawidłową odpowiedzią jest B - Jezultko. Słynne Praskie Dzieciątko Jezus, którego tradycja ubierania w szaty sięga XVI wieku. Jezulatko ma do dyspozycji aż 70 szat, z których najstarsza miała być darem cesarzowej Marii Teresy. Figura, autorstwa nieznanego artysty, Jezulatko ma zaledwie 45 cm wzrostu i przedstawia 3-letniego Jezusa.

d1gzz26

Jezulatko, czyli Praskie Dzieciątko Jezus jest celem pielgrzymek i otrzymało na przestrzeni lat wiele darów. To jeden z najważniejszych zabytków czeskiego Kościoła.

Sprawdźcie swoich sił w mobilnej grze "Milionerzy" - do pobrania tutaj.

d1gzz26

Podziel się opinią

Share
d1gzz26
d1gzz26
Więcej tematów