Mikrorachunek już od 1 stycznia. Wszystko co warto wiedzieć - jak i kiedy wygenerować

Mikrorachunek już od 1 stycznia. Wszystko co warto wiedzieć - jak i kiedy wygenerować

Mikrorachunek już od 1 stycznia. Wszystko co warto wiedzieć - jak i kiedy wygenerować
Źródło zdjęć: © WP.PL
30.12.2019 14:12

Mikrorachunek podatkowy ma być sposobem na ułatwienie rozliczenia z fiskusem, chociaż początkowo może wprowadzić nieco zamieszania. Odpowiadamy na najważniejsze pytania - czym jest mikrorachunek i co trzeba o nim wiedzieć.

Mikrorachunek podatkowy zostaje wprowadzony od 1 stycznia 2020 roku i będzie to indywidualny rachunek służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Do 31 grudnia 2019 roku podatki należy opłacać na trzy oddzielne rachunki - należy o tym pamiętać, ponieważ jeśli w styczniu wpłacimy na nie podatki, urząd skarbowy nie odnotuje wpłaty.

Mikrorachunek podatkowy dla przedsiębiorców i osób fizycznych

Chociaż wpłaty na mikrorachunek będą dotyczyły przede wszystkim osób prowadzących działalność gospodarczą, to również osoby fizyczne będą w pewnych sytuacjach musiały korzystać z mikrorachunku.

W przypadku przedsiębiorców, którzy samodzielnie dokonują rozliczeń podatków, sprawa jest prosta, ponieważ każdą wpłatę będą musieli robić zgodnie z nowymi przepisami już od 1 stycznia 2020 roku.

Osoby indywidualne będą musiały założyć mikrorachunek, jeśli w roczne rozliczenie PIT wykaże niedopłatę podatku. Wskazana kwota będzie musiała zostać przelana na mikrorachunek podatkowy.

Warto zwrócić uwagę również na osoby, które rozliczają się ze współmałżonkiem. W tym wypadku, niedopłatę za rozliczenie PIT należy uiścić na mikrorachunek osoby, która została wskazana w zeznaniu podatkowym jako pierwsza.

Mikrorachunek podatkowy - jak wygenerować?

Mikrorachunek podatkowy bardzo łatwo możemy stworzyć nie wychodząc z domu. W tym celu należy wejść na stronę podatki.gov.pl i użyć specjalnego generatora mikrorachunku, który podobnie jak każdy rachunek bankowy będzie składał się z 26 znaków.

Aby wygenerować swój indywidualny mikrorachunek należy na stronie podać jedynie swój PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub NIP (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). A jeżeli zdarzy się, że zgubimy gdzieś tak wygenerowany numer - w każdej chwili jest możliwość, by ponownie go wygenerować n stronie podatki.gov.pl.

Mikrorachunek nie do opłacania mandatów

Wbrew plotkom, które pojawiły się w sieci mikrorachunkiem nie opłacimy mandatów, co potwierdziło Ministerstwo Finansów. Mikrorachunek ma posłużyć jedynie do opłacania trzech podatków oraz odsetek i kosztów wynikających z nieterminowego uregulowania zobowiązań podatkowych.

Wszystkie inne opłaty, w tym mandaty, grzywny i koszty sądowe należy opłacić w dotychczasowy sposób. W przypadku pomyłki wpłacona kwota zostanie zaksięgowana znacznie później, co może wiązać się z dodatkowymi problemami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)