ycipk-1hmrg2

Mija nas kometa tak jasna, że zobaczysz ją nawet przez lornetkę

W tym tygodniu naszą planetę mijać będzie kometa. Nie byle jaka kometa - trzeba dodać - ale tak jasna, że zobaczymy ją bez użycia teleskopu. Warto patrzeć w niebo aż do połowy stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia, Fot: pitris)
ycipk-1hmrg2

Kometa C/2016 U1 NEOWISE będzie mijać Ziemię w odległości ok. 140 milionów kilometrów. I będzie widoczna gołym okiem, choć do obserwacji lepiej uzbroić się w lornetkę. Najjaśniejsza będzie w pierwszym tygodniu stycznia, a najbliżej Słońca znajdzie się w połowie miesiąca.

Kometa powinna być na tle nieba bardzo jasnym obiektem. Powinna być, ale komety są dość nieprzewidywalne - to obiekty złożone z lodu, pyłu i skał, a w miarę jak zbliżają się do Słońca, gwałtownie się ocieplają i pojawia się tzw. warkocz komety.

Jak obserwować jasną kometę?

ycipk-1hmrg2

Przede wszystkim należy skierować wzrok na południe. C/2016 U1 NEOWISE będzie mijać gwiazdozbiór Wężownika, Węża i Strzelca. Oznacza to, że należy patrzeć na południe, najlepiej tuż przed wschodem Słońca.

Sky Guide
Podziel się

Jak podaje Science Alert, naukowcy nie mają wiele informacji o C/2016 U1 NEOWISE, ale jest bardzo prawdopodobne, że ta kometa po raz pierwszy pojawiła się w naszym Układzie Słonecznym.

Polub WP Tech
ycipk-1hmrg2
ycipk-1hmrg2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1hmrg2