Microsoft wygrywa w sądzie - WGA to nie spyware

Microsoft wygrywa w sądzie - WGA to nie spyware

Microsoft wygrywa w sądzie - WGA to nie spyware
Źródło zdjęć: © IDG.pl
10.02.2010 14:00, aktualizacja: 10.02.2010 14:19

Windows Genuine Advantage, program weryfikujący legalność posiadanej kopii systemu operacyjnego Microsoftu, nie jest oprogramowanie szpiegującym - orzekł amerykański sąd federalny w Seattle.

Windows Genuine Advantage testowany był przez Microsoft od jesieni 200. r. w serwisie Microsoft Download Center. Na szerszą skalę został wprowadzony pod koniec lipca 2005 r. - od tej chwili użytkownicy Windows, przy próbie skorzystania z usług Windows Update oraz Microsoft Update musieli wykazywać się posiadaniem legalnych kopii systemu operacyjnego. Mechanizm weryfikacyjny nie obejmował aktualizacji związanych z bezpieczeństwem komputera - te mogą pobierać wszyscy użytkownicy Windows, bez względu na to, czy używane przez nich kopie są legalne czy pirackie.
WGA od początku wzbudzał kontrowersje wśród użytkowników. Sprawa osiągnęła punkt krytyczny 1 lipca 200. roku, kiedy to Amerykanin Brian Johnson złożył w sądzie pozew przeciwko Microsoftowi. Powód zarzucił wówczas koncernowi, że dystrybuowany przez niego program narusza przepisy zabraniające rozpowszechniania spyware'u. W pozwie znalazły się m.in. zarzuty o to, że WGA nie udostępnia użytkownikom niezbędnych informacji na temat zasad jego działania, a pogram potajemnie instalowany jest na komputerach użytkowników Windows (aplikacja instalowana była wraz z udostępnianymi co miesiąc uaktualnieniami dla produktów Microsoftu).
Dziś amerykański sąd federalny w Seattle (US District Court for the Western District of Washington) umorzył sprawę i nakazał obu stronom pokrycie własnych kosztów procesu. W specjalnym oświadczeniu Microsoft stwierdził tylko lakonicznie, że "firma cieszy się pomyślnego rozwiązania sprawy".

Warto nadmienić, że niedługo po złożeniu pozwu Microsoft wprowadził do oprogramowania Windows nową wersję WGA - tym razem okrojoną z większości funkcji raportowania do centrali firmy o działaniach użytkowników. Kilka miesięcy później oprogramowanie doczekało się kolejnej aktualizacji - tym razem gdy okazało się, że użytkownicy starszych oryginalnych wersji Windows XP otrzymywali informację o nieprawidłowych licencjach. W sierpniu 200. roku Microsoft dostrzegł potrzebę umożliwienia użytkownikom swoich produktów wyłączenia usługi WGA i przekazał dokładny opis bezpiecznego wyłączenia programu z systemu operacyjnego.
W ubiegłym roku Microsoft poinformował o zmianie nazwy Windows Genuine Advantage na Windows Activation Technologies, która używana jest już m.in. w Windows 7. Nowa nazwa ma według firmy "pozwolić użytkownikom lepiej zrozumieć istotę aktywacji produktu". W WAT w porównaniu z poprzednią wersją mechanizmu zaszły pewne zmiany. Np. w czasie logowania do nieaktywowanej wersji Windows 7 użytkownik może od razu kliknąć przycisk "Aktywuj później" by przejść do systemu (wcześniej musiał odczekać 15 sekund).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)