Trwa ładowanie...
d36clp2

Microsoft Teams: nowa aplikacja do pracy w grupie. Jak działa?

Microsoft Teams to nowa aplikacja służąca do łatwiejszego kontaktowania się w dużych organizacjach. Można ją również wykorzystywać w mniejszym gronie osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Microsoft Teams: nowa aplikacja do pracy w grupie. Jak działa?
(Microsoft)
d36clp2

"Proszę wysłać mejla". Słyszał to chyba każdy, kto pracował w korporacji czy innej firmie bądź instytucji. Oczywiście taka wiadomość ma tę wadę (zaletę?), że długo może pozostawać nieotwarta. Microsoft Teams jest odpowiedzią na potrzebę stałego kontaktu między wieloma osobami w czasie rzeczywistym. Kontaktu rozumianego szerzej niż prosta rozmowa, bo obejmującego też możliwość błyskawicznej wymiany dokumentów czy innych danych.

Cyfrowy open space

Można zaryzykować stwierdzenie, że Microsoft Teams to wirtualny open space. Takie środowisko pracy umożliwia błyskawiczny i łatwy kontakt wielu osób naraz. Otwarta przestrzeń sprzyja temu, żeby pracowało się wygodniej i szybciej, bo np. kolega obok podrzuci ciekawy pomysł po przypadkiem zasłyszanej rozmowie. Szef z drugiego końca sali skrzywi się albo uśmiechnie, ale na pewno pomysł do niego błyskawicznie dotrze.

Czymś takim, ale w przestrzeni wirtualnej, jest właśnie Microsoft Teams. Największą zaletą aplikacji jest połączenie cech różnych komunikatorów. Umożliwia nie tylko komunikację przez czat, ale również połączenia telefoniczne i wirtualne spotkania przez Skype. Można prowadzić wideokonferencje i rozmowy z całym zespołem. A to nadal tylko wierzchołek góry lodowej.

d36clp2

Dzięki integracji z pakietem Office 365 wszystkie zmiany przeprowadzone w jakimkolwiek jego programie są od razu widoczne dla całego zespołu. Może to być np. korekta w budżecie przygotowanym w Excelu czy każdy szczegół w prezentacji PowerPoint. Każdy z członków zespołu ma możliwość edycji danego dokumentu, a wprowadzone zmiany są w czasie rzeczywistym widoczne dla wszystkich zainteresowanych. Nie każdy temat dotyczy wszystkich w równym stopniu, dlatego też można symultanicznie otworzyć konwersacje z wybranymi osobami, z którymi chcemy omówić jakieś wątki poboczne lub uzyskać szczegółowe informacje.

Aplikacja umożliwia także przypinanie często używanych plików i stron internetowych, aby dostęp do nich był jak najprostszy. Temu samemu służą narzędzia do wyszukiwania niezbędnych informacji i kontaktów.

Dla każdego coś innego

Platforma Microsoft Teams została skonstruowana w taki sposób, by najbardziej optymalnie dopasować ją do branży, która akurat z niej korzysta. Jeśli jest używana przez firmę zajmującą się finansami, może posłużyć zespołowi przygotowującemu prognozy i budżety. Np. dzięki zakładce "Konwersacja", która umożliwia zebranie danych dotyczących celów finansowych organizacji, premiery nowych produktów, ich wyceny czy stawki za usługi. Jeśli natomiast w pracy zespołu mniej ważne są cyfry, np. w branży marketingowej, pracownicy odpowiedzialni za organizowanie wydarzeń mogą dzięki utworzeniu kanałów takich jak "Logistyka", "Harmonogram" albo "Lokalizacja", utworzyć mapę miejsca spotkania, wycenę wynajmu albo zapisać w Excelu wszelkie kontakty osób biorących udział w imprezie.

Nie wszystko jest jednak wspólne. Każdy ma możliwość personalizacji interfejsu, żeby był on dla niego maksymalnie przyjazny i użyteczny. Aplikacja pozwala na indywidualne dopasowanie przestrzeni, organizację zakładek itp.

d36clp2

Microsoft zadbał też o bezpieczeństwo przekazywanych danych i samej konwersacji. Tu znów ogromnym plusem jest integracja na poziomie pakietu Office 365, który jest zabezpieczony na poziomie całej organizacji. Aplikacja wyposażona jest również w możliwość archiwizowania danych.

Dla kogo?

Aplikacja Microsoft Teams pojawiła się w ubiegłym roku i, jak już wspominaliśmy, jest ściśle zintegrowana z pakietem programów biurowych Office 365. Przystosowana jest zarówno do urządzeń mobilnych wykorzystujących system operacyjny Android, iOS bądź Windows, jak i do urządzeń stacjonarnych korzystających z Windowsa (minimum 7), a także opartych na Mac OS X 10 i nowszych. Działa w 18 językach i jest dostępna w ponad 180 krajach.

A jeśli sądzicie, że można jej używać wyłącznie w korporacjach, to jesteście w błędzie. W Google Play znalazłem taki komentarz: "Super, piszemy sobie z klasą całymi dniami".

Materiał powstał we współpracy z firmą Microsoft

d36clp2

Podziel się opinią

Share

d36clp2

d36clp2
Więcej tematów