Microsoft pomoże chorym na ALS

Microsoft pomoże chorym na ALS

Microsoft pomoże chorym na ALS
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Ken Wolter / Shutterstock.com
Adam Bednarek
29.01.2019 14:51, aktualizacja: 29.01.2019 15:04

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, to choroba, na którą wciąż nie ma lekarstwa. Microsoft pomoże dowiedzieć się na jej temat więcej, co w przyszłości może pomóc wszystkim chorym.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozowanych jest ponad 5600 osób chorych na ALS. Chorym na stwardnienie zanikowe boczne był m.in. zmarły w ubiegłym roku Stephen Hawking. Aby dowiedzieć się więcej na temat ALS, niezbędna jest analiza wielkich zbiorów danych, generowanych przez pacjentów. To czasochłonne zadanie, w którym pomóc może technologia.

Microsoft poinformował, że zainwestuje milion dolarów w rozwój mocy obliczeniowej chmury dla organizacji non-profit, umożliwiając w ten sposób naukowcom z całego świata dostęp do ogromnej wiedzy: otwartego repozytorium cennych danych medycznych.

- To jedno z największych i najbardziej kompleksowych badań naukowych dotyczących ALS w historii – mówi o efektach badań Clare Durrett, jedna z dyrektorów i koordynatorka zarządu w Fundacji Answer ALS. - Celem badania jest zaangażowanie 1000 pacjentów i zebranie ponad 6 miliardów informacji na temat każdego uczestnika projektu - dodaje.

Microsoft współpracuje z naukowcami Johns Hopkins University w Baltimore oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie bazy danych, dostępnej dla naukowców z całego świata.

- Aby skutecznie spożytkować tak duży potencjał, potrzebowaliśmy partnera, który mógłby podjąć ten wysiłek i dysponować fachową wiedzą w celu zapewnienia integralności danych – mówi Clare Durrett – Budowa tak potężnej bazy wiedzy sprawia, że globalna społeczność badawcza ALS będzie w stanie wykorzystać moc Sztucznej Inteligencji, aby ostatecznie przewidzieć przebieg choroby pacjenta i w rezultacie zastosować optymalną terapię leczenia –podsumowuje.

Naukowcy liczą, że dzięki analizie materiałów uda się dostrzec pewne wzorce, dochodząc w ten sposób do nowych wniosków na temat przyczyn powstawania ALS. Docelowym celem jest stworzenie lekarstwa na ALS. I nie tylko.

- Jeśli wykorzystujemy dane w celu zdiagnozowania i walki z ALS, to nie ma powodu, żeby sądzić, że nie moglibyśmy robić tego samego, opracowując metody leczenia takich chorób jak Parkinson, Alzheimer czy innych urazów neurologicznych - stwierdza Dr. Jeffrey D. Rothstein.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)