Microsoft nie żartował z rezygnowaniem ze standardów

Microsoft nie żartował z rezygnowaniem ze standardów05.08.2014 17:22
Microsoft nie żartował z rezygnowaniem ze standardów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Najnowsza aktualizacja dla systemu Windows Phone 8.1 w istotny sposób zmienia zachowanie systemowej przeglądarki internetowej. Ta już nie będzie dbała o standardy, a o... udawanie innych przeglądarek.

Od czasu dziewiątego Internet Explorera, Microsoft zmienił znacząco swoje podejście do przeglądarek internetowych. Stał się wielkim obrońcą standardów W3C, które niegdyś sam ignorował. Faktycznie, Internet Explorer stał się aplikacją zgodną z rynkowymi standardami. Mimo tego, nie wszystkie witryny internetowe, zwłaszcza te mobilne, wyświetlały się w nim poprawnie. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż deweloperzy webowi, mając świadomość że na rynku mobilnym dominują iOS i Android, zaczęli optymalizować swoje mobilne witryny internetowe nie pod wyznaczone standardy, a pod silnik WebKit, który jest wykorzystywany w przeglądarkach obu tych systemów. Innymi słowy, sytuacja wygląda podobnie jak w dawnych czasach, kiedy to Internet Explorer rządził w Internecie. Tylko tym razem witryny nie są optymalizowane pod microsoftowego Tridenta, a pod WebKita Apple.

Dlatego też Microsoft składa broń i modyfikuje swoją przeglądarkę tak, by "oszukiwała" witryny, że również działa w oparciu o WebKita i realizowała jego niestandardowe funkcje. Nowy Internet Explorer w Windows Phone 8.1 Update 1 przedstawia się jako _ Mozilla/5.0 (Mobile; Windows Phone 8.1; Android 4.0; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 930) like iPhone OS 703 Mac OS X AppleWebKit/537 (KHTML, like Gecko) Mobile Safari/537 __ . _

Efekty widać chociażby po Gmailu, który wykrywając "oszukiwanego WebKita" zaczyna wyglądać i działać dużo lepiej, niż na dokładnie tej samej przeglądarce, przedstawiającej się jako mobilny Internet Explorer 11.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)