Trwa ładowanie...
d28sv9z

Microsoft i Björk używają sztucznej inteligencji do tworzenia muzyki. Zmienia się razem z pogodą

Björk i Microsoft współpracowali nad muzyką generowaną przez sztuczną inteligencję w oparciu o zmieniającą się pogodę i położenie słońca. Efektem współpracy jest utwór "Kórasafn". Jego nazwa w języku islandzkim oznacza "kolekcję chórów". Jest grany w jednym z nowojorskich hoteli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Björk w trakcie jednego ze swoich koncertów.
Björk w trakcie jednego ze swoich koncertów. (East News, Fot: wojciech olszanka)
d28sv9z

"Kórasafn" to utwór składający się z melodii, które Björk skomponowała przez ostatnie 17 lat. Jest zupełnie nową, muzyczną aranżacją, uwzględniającą dźwięki tworzone przez chór Hamrahlidów z Islandii, do którego należała artystka i z którym występowała w swoim eksperymentalnym spektaklu teatralnym "Cornucopia".

Microsoft pomógł Björk stworzyć unikalny utwór

Dzięki sztucznej inteligencji, dostarczonej przez Microsoft, muzyka dostosowuje się do aktualnej pogody. Utwór zmienia się w zależności od położenia słońca i zmian ciśnienia barometrycznego, wykorzystując obraz rejestrowany z kamery zamieszczonej na dachu Sister City - hotelu we wschodniej części Nowego Jorku, gdzie rozbrzmiewa nietypowa muzyka.

d28sv9z

Rezultatem zastosowania takiego rozwiązania jest możliwość grania nieskończonej ilości odmian jednego utworu. Microsoft wciąż dopracowuje wykorzystaną sztuczną inteligencję, aby jeszcze lepiej rozpoznawała gęste chmury, deszcz, przelatujące ptaki czy przejrzyste niebo w różnych warunkach oświetleniowych i podczas trwania różnych pór roku.

Björk, w wydanym oświadczeniu zaznaczyła: "struktura architektoniczna Manhattanu podała mi rękę w tangu ze sztuczną inteligencją i przyjęłam wyzwanie, z uwagą i ciekawością czekając na wyniki".

Kompozycja jest drugim utworem z serii "Dźwiękowych krajobrazów lobby", stworzonych przy pomocy Microsoftu i hotelu Sister City. Pierwszym było eksperymentalne dzieło Julianny Barwickiej, które ukazało się w hotelu w kwietniu 2019 roku.

d28sv9z

Podziel się opinią

Share
d28sv9z
d28sv9z
Więcej tematów