Microsoft Excel jest najbardziej niebezpiecznym oprogramowaniem świata

Microsoft Excel jest najbardziej niebezpiecznym oprogramowaniem świata

Microsoft Excel jest najbardziej niebezpiecznym oprogramowaniem świata
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
08.03.2013 14:09

Excel dla większości to ponumerowane tabelki, w których można coś wpisać, coś obliczyć, ewentualnie zrobić wykres. Ale Excel to też potężne narzędzie, wykorzystywane na szczeblu biznesowym.

Wyobraźcie sobie, że podobnie jak wy kopiujecie z jednego arkusza dane, by wkleić w kolejny arkusz i potem obliczyć sumę lub zrobić wykres, w ten sam sposób pracują pracownicy banków, zarządzający wielomilionowymi (a czasem miliardowymi) transakcjami. W przypadku JP Morgan, jednego z największych holdingów finansowych na świecie, działającym przede wszystkim w bankowości inwestycyjnej, taka "zabawa" w Excelu skończyła się utratą kilku miliardów dolarów.

Szefostwo działu inwestycyjnego zleciło nowy model VaR (wartości zagrożonej ryzykiem) dla kredytowego portfolio i zlecił to zadanie grupie ekspertów z Londynu. Nowy model wymagał wielu excelowskich arkuszy, które musiały być zarządzane ręcznie (w tym operacje kopiuj - wklej między arkuszami). Wewnętrzny wydział recenzentów zatwierdził ten model, choć zwrócił uwagę na to, iż te procesy powinny być zautomatyzowane, a nie wykonywane ręcznie.

Już po wprowadzeniu nowego modelu, wspomniany wcześniej wydział wewnętrzny odnalazł wiele błędów. Jednym z nich, chyba najpoważniejszym, jest fakt, że arkusz został podzielony ze względu na sumę, a nie średnią, jak być powinno. Ten błąd walnie przyczynił się do zaniżenia wartości VaR, co natomiast skutkowało wspomnianą stratą kilku miliardów dolarów.

Na Excelu polega zdecydowana większość banków...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To będzie koniec pornografii w internecie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)