Mercedes-Benz Traffic Live - nad tym obecnie pracuje Mercedes

Mercedes-Benz Traffic Live - nad tym obecnie pracuje Mercedes

Mercedes-Benz Traffic Live - nad tym obecnie pracuje Mercedes
Źródło zdjęć: © Lokalizacja.info
30.09.2013 11:21

Systemy telematyczne w samochodach osobowych stają się coraz bardziej zaawansowane. Wszystko po to, by maksymalnie ułatwić nam jazdę i poprawić bezpieczeństwo.

Jeszcze przed wakacjami Mercedes poinformował nad czym pracuje wraz z TomTom i Deutsche Telekom. W głównej mierze chodzi o przekazywanie informacji o ruchu drogowym, które w niedalekiej przyszłości będą po pierwsze bardziej kompleksowe, a po drugie trafią do pojazdu jeszcze szybciej. Systemy nawigacyjne poinformują kierowcę o zwiększającym się natężeniu ruchu drogowego na trasie, którą podąża, już na samym jej początku. Wszystko po to, by jeszcze na wczesnym jej etapie można było dokonać modyfikacji i dostosować do panujących warunków drogowych. Usługa ta nazywa się Mercedes-Benz Traffic Live. Dzięki niej, najnowsze informacje o ruchu drogowym będą przesyłane do samochodów MB w czasie rzeczywistym. Jednym z partnerów tego projektu jest Deutsche Telekom, którego infrastruktura będzie wykorzystywana w procesie komunikacji. Innymi słowy, to karty tego operatora znajdą się w najnowszych Mercedesach obsługujących Mercedes-Benz Traffic Live. Z kolei dane drogowe dostarczać będzie TomTom (HD Traffic).

Jak podaje Mercedes, nowe rozwiązanie ma na celu skrócenie czasu jazdy i umożliwienie wyboru jak najlepszej trasy. Wedle zapowiedzi usługa Live Traffic powinna być dostępna we wszystkich nowych samochodach, a do końca roku w większości modeli. W pierwszej kolejności jej działanie będą mogli sprawdzić nabywcy z takich krajów jak: Niemcy, Wielkia Brytania, Włochy, Francja, Belgia, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Dania, Luksemburg i Austria.

Inne przydatne aplikacje w systemie COMAND to Tuneln Radio, wyszukiwarka hoteli z bazy HRS czy informacje dla podróżnych.

HRS Hotelfinder jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, uzupełniającym standardową wyszukiwarkę punktów POI w nawigacji. Nie zawsze baza punktów użyteczności publicznej jest na tyle szeroka, by zawierała większość interesujących nas hoteli. Ostatnio w testowanym przez redakcję lokalizacja.info BMW 320. xDrive w pełni wyposażonym w system ConnectedDrive okazało się, że mimo doskonale działającej nawigacji, wyszukiwarka POI nie była odnaleźć pięciogwiazdkowego Hotelu Stary w Krakowie. HRS Hotelfinder ma takim wypadkom zapobiec. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie zakwaterowania według różnych kategorii hotelowych, bieżącej lub docelowej lokalizacji, a następnie wytyczy do nich optymalną trasę. Uzupełnieniem jest możliwość dokonania szybkiej rezerwacji za pośrednictwem aplikacji - następuje połączenie telefoniczne z działem rezerwacji HRS.

Z kolei aplikacja Krajowa Informacja Turystyczna (national travel information) zapewni wszystkim podróżnym lokalne informacje drogowe, takie jak: przepisy ruchu drogowego obowiązujące w danym kraju, maksymalne limity prędkości, opłaty drogowe, obowiązek dotyczący świateł itd.

System COMAND dla bezpieczeństwa

W połączeniu z system COMAND Online działa Mercedes-Benz Emergency Call. Jeżeli dojdzie do wypadku, system automatycznie wykona połączenie telefoniczne do Mercedes-Benz Emergency Call Centre, by wezwać pomoc. Wraz z uruchomieniem poduszki powietrznej, do Call Centre przekazywana jest dokładna pozycja samochodu, odczytana za pomocą GPS, jego kierunek jazdy, a także numer VIN pojazdu, służący do jego identyfikacji. Dane te wysyłane są automatycznie za pomocą SMS, a dane o lokalizacji za pośrednictwem DTMF (Dual Tone Multi-Frequency). W ciągu kilku sekund powinna nastąpić próba nawiązania połączenia głosowego z pasażerami samochodu. Co ważne, Call Centre zawsze komunikuje się w takim języku, jaki jest ustawiony w systemie COMAND Online.

Usługa Mercedes-Benz Emergency Call obejmuje obecnie 1. krajów europejskich: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Norwegia, Finlandia, Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Portugalia, Luksemburg i Malta. Polska niestety nie została uwzględniona w rozszerzeniu działania systemu, które jest dostępne od 1 stycznia 2013.

Polecamy w wydaniu internetowym Lokalizacja.ifno: Systemy łączności w polskiej Straży Pożarnej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)