Trwa ładowanie...
ycipk-27t2c1

Meksyk: odnaleziono niezwykłą zieloną maskę, która leżała u stóp piramidy przez 2000 lat

Archeolodzy z Meksyku odkryli niewielki skarbiec, w którym prawdopodobnie zostały złożone ofiary z okazji rozpoczęcia budowy Piramidy Słońca prawie 2000 lat temu. Jednym z najbardziej niezwykłych darów jest zielona maska, która zostać wykonana jako portret danej osoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Serpentynowa maska odkryta u stóp Piramidy Słońca
Serpentynowa maska odkryta u stóp Piramidy Słońca (INAH)
ycipk-27t2c1

Piramida Słońca jest największą budowlą w Teotihuacan, stanowisku archeologicznym na północnym wschodzie Meksyku, datowanym na około 100 lat p.n.e. Miasto pozostało zaludnione przez setki lat, a mieszkańcy prawdopodobnie rozpoczęli budowę Piramidy Słońca około 100 r.n.e.

To właśnie w tym miejscu dokonano kilku niezwykłych odkryć, a jednym z ostatnich jest skarbiec pełen niecodziennych przedmiotów. Perez Cortez, badacz z Centrum Zacatecas INAH (Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii), był jednym z badaczy, którzy dokonali odkrycia. Jego zdaniem jest niemal pewne, że dary w skarbcu zostały złożone "w ramach ceremonii poświęcenia" przeprowadzonej tuż przed rozpoczęciem budowy Piramidy Słońca.

ycipk-27t2c1

Wśród skarbów została znaleziona niezwykła zielona maska z serpentynu, która prawdopodobnie została wykonana jako portret ówcześnie żyjącej osoby. Serpentynowa maska jest śliska w dotyku i pokrywa ją charakterystyczny dla minerału deseń. Obok maski znaleziono również trzy figurki przypominające ludzkie podobizny - również wykonane z zielonego kamienia. Poza tym odnaleziono rzadkie kawałki obsydianu, a także ceramikę i szczątki zwierząt.

Zobacz też: Przełomowe odkrycie w Ziemi Świętej

W okolicy Piramidy Słońca dokonano również innych odkryć w ostatnich latach. Dzięki wykopaniu małych tuneli i otworów, badaczom udało się zbadać podstawę piramidy. Podczas poszukiwań znaleziono ludzkie pochówki i wyroby garncarskie, ale zielona maska z serpentynu jest jak do tej pory najbardziej zaskakującym okryciem.

ycipk-27t2c1

Według historyków nazwa "Piramida Słońca" pochodzi od starożytnego plemienia Azteków, który podobno odwiedził miasto Teotihuacan wiele wieków po jego opuszczeniu przez pierwotnych mieszkańców.

Zobacz też: Puszcza Knyszyńska: leżał pod ściółką 2000 lat. Niezwykłe odkrycie leśniczych

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-27t2c1

ycipk-27t2c1
ycipk-27t2c1