Trwa ładowanie...

"Megastruktura obcych" nie jest sama? Astronomowie znaleźli coś dziwnego

Naukowcy twierdzą, że znają prawdopodobne rozwiązanie tajemnicy "megrastruktury obcych".

Share
Grafika przedstawiające KIC 8462852 jako megastrukturę obcych
Grafika przedstawiające KIC 8462852 jako megastrukturę obcychŹródło: Getty Images
dfb6qwq

KIC 8462852 to gwiazda odkryta w 2015 roku. Momentalnie przykuła uwagę astronomów z całego świata, ze względu na nieregularne miganie niepodobne do żadnej innej, znanej gwiazdy. Szybko pojawiły się różne teorie, czym faktycznie może być KIC 8462852, jedna z nich mówi, że obiekt może być megabudowlą skonstruowaną przez obcą cywilizację.

Nudniejsze teorie mówią, że obiekt może być ławicą skał lub innych, małych obiektów rozciągniętych na setki tysięcy kilometrów. Jeszcze inna łączy teorią o skałach z potencjalną obecnością gwiazdy binarnej, która oddziałując grawitacyjnie na KIC 8462852 i jej otoczenie powodowałaby zmiany w orbitach.

Zespół naukowy pod wodzą dr Logana Pearce'a z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizował dane z okresu pięciu lat, aby dokładnie zbadać potencjalną gwiazdę binarną KIC 8462852.

dfb6qwq

Dwie gwiazdy znajdują się w odległości 880 jednostek astronomicznych od siebie (jednostka astronomiczna jest równa średniej odległości Ziemi od Słońca). Główna gwiazda KIC 8462852.

Gwiazda binarna jest zdecydowanie mniejsza i mniej masywna od KIC 8462852 i sama w sobie nie wpłynęłaby na jej orbitę, albo częstotliwość i siłę migania.

W raporcie podsumowującym badanie naukowcy napisali, że gwiazda binarna mogła długofalowo wpłynąć na rozwój systemu gwiezdnego, powodując rozciągnięcie i zaburzenie orbit mniejszych obiektów.

dfb6qwq

Na razie hipoteza nie została jeszcze potwierdzona, ale według badaczy jest ona najbardziej prawdopodobna. Dlatego lepiej porzucić już teraz nadzieje o megastrukturze obcych, żeby później nie rozczarować się, że była to tylko kupa kosmicznych śmieci krążąca po zaburzonej orbicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfb6qwq

Podziel się opinią

Share
dfb6qwq
dfb6qwq
Więcej tematów