WP

Materia organiczna w meteorytach. Jest starsza od Ziemi

Naukowcy przebadali materię organiczną w meteorytach. Według wyników badań, pochodzi ona z czasów powstawania Układu Słonecznego. Odkrycie może dostarczyć kluczowych wskazówek dla nowego zrozumienia narodzin życia na Ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chondryty węglowe zawierają materię organiczną
Chondryty węglowe zawierają materię organiczną (NASA / Eric James)
WP

Badania opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS) potwierdzają, że materia organiczna odnaleziona w chondrytach pochodzi z czasów starszych niż Ziemia. Układ Słoneczny wówczas jeszcze raczkował. Co ciekawe, odkrycie może oznaczać jeszcze dwie rzeczy - potwierdzać możliwość istnienia życia w innych systemach oraz sugerować, że życie dotarło na Ziemię z innego systemu.

Chondryty to meteoryty pochodzące z asteroid chondrytowych. Są praktycznie tak stare jak Układ Słoneczny. Naukowcy pod kierownictwem dr Romaina Tartese'a z Manchester School of Earth and Environmental Sciences przeanalizowali te kosmiczne skały. Wzięli pod lupę izotopy azotów, zawierające się w ich wnętrzu.

Analiza izotopów pomogła dostarczyć sygnatur izotopowych związków chemicznych, co działa jak odcisk palca dla procesów związanych z ich formowaniem. Wówczas, zespół był w stanie określić pochodzenie materiałów organicznych zawartych w meteorytach. Stwierdzili, że mają ponad 4,5 miliarda lat. Prawdopodobnie mogły powstać jeszcze, zanim uformowała się Ziemia.

WP

Jedną z sugestii, na jaką wpadli naukowcy po przeanalizowaniu struktury izotopów, było powstawanie materii organicznej, poprzez podstawowe procesy chemiczne. Działają one w Układzie Słonecznym, ale zarówno mogą być rozpowszechnione w innych systemach.

Zobacz także: Minerał, którego nigdy nie było na Ziemi. Znaleziono go w meteorycie w Rosji

Źródło: PNAS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP