Masz wysoki głos? Mamy złe wieści: kobiety mogą postrzegać cię jako mniej atrakcyjnego

Masz wysoki głos? Mamy złe wieści: kobiety mogą postrzegać cię jako mniej atrakcyjnego

Masz wysoki głos? Mamy złe wieści: kobiety mogą postrzegać cię jako mniej atrakcyjnego
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko
13.06.2018 15:51

O tym, że kobiety lubią mężczyzn o niskich głosach wiemy od dawna. Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili jednak dokładniej sprawdzić co stoi za tym zjawiskiem. Okazało się, że z niskim głosem wiąże się wiele atutów.

Wysokość głosu jest mocno związana z budową ciała i tym samym z budową układu akustycznego. Im wyższy i tęższy osobnik tym jego głos będzie niższy. Natomiast drobni mężczyźni będą mieli wyższe i bardziej piskliwe głosy.

Dziś kobiety mogą wybierać wysokich i dobrze zbudowanych mężczyzn ze względów estetycznych. Jednak w dawnych czasach taka budowa ciała mówiła o tym, że jego właściciel będzie lepszym myśliwym i wojownikiem i zapewni rodzinie jedzenie i bezpieczeństwo.

Chociaż dziś mężczyźni nie muszą polować na jedzenie, a powodów do bitew jest zdecydowanie mniej niż w epoce kamienia łupanego, to ewolucyjnie ludzie aż tak bardzo się nie zmienili. Oznacza, to że cechy które były atrakcyjne 10 tys. lat temu, są atrakcyjne nadal.

Wrocławscy naukowcy odkryli też inną ciekawą zależność pomiędzy tonem głosu, a postrzeganiem przez innych. Osoby o niskim głosie postrzegani są jako bardziej dominujące i władcze. Z tego powodu kobiety na stanowiskach zarządzających lub występujące w sytuacjach wymagających autorytetu często specjalnie obniżały swój głos.

„Okazało się, że kobiety w tym przypadku starają się upodobnić głosowo do mężczyzn, czyli znacznie obniżają swój głos - mówi prof. Piotr Sorokowski w wywiadzie dla PAP. - To był bardzo silny efekt. Można więc wysnuć wniosek, że kobieta, która chce zmanipulować swoim autorytetem, stara się mówić jak mężczyzna"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)