WP

Masz wysoki głos? Mamy złe wieści: kobiety mogą postrzegać cię jako mniej atrakcyjnego

O tym, że kobiety lubią mężczyzn o niskich głosach wiemy od dawna. Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili jednak dokładniej sprawdzić co stoi za tym zjawiskiem. Okazało się, że z niskim głosem wiąże się wiele atutów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niskie głosy u mężczyzn są atrakcyjniejsze
Niskie głosy u mężczyzn są atrakcyjniejsze (iStock.com)
WP

Wysokość głosu jest mocno związana z budową ciała i tym samym z budową układu akustycznego. Im wyższy i tęższy osobnik tym jego głos będzie niższy. Natomiast drobni mężczyźni będą mieli wyższe i bardziej piskliwe głosy.

Zobacz też: NASA i ESA zbadają Ziemię. Ich satelity pomogą lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne

Dziś kobiety mogą wybierać wysokich i dobrze zbudowanych mężczyzn ze względów estetycznych. Jednak w dawnych czasach taka budowa ciała mówiła o tym, że jego właściciel będzie lepszym myśliwym i wojownikiem i zapewni rodzinie jedzenie i bezpieczeństwo.

WP

Chociaż dziś mężczyźni nie muszą polować na jedzenie, a powodów do bitew jest zdecydowanie mniej niż w epoce kamienia łupanego, to ewolucyjnie ludzie aż tak bardzo się nie zmienili. Oznacza, to że cechy które były atrakcyjne 10 tys. lat temu, są atrakcyjne nadal.

Zobacz też: Urządzenie, które produkuje wodę z powietrza. "Nic takiego jeszcze nie powstało"

Wrocławscy naukowcy odkryli też inną ciekawą zależność pomiędzy tonem głosu, a postrzeganiem przez innych. Osoby o niskim głosie postrzegani są jako bardziej dominujące i władcze. Z tego powodu kobiety na stanowiskach zarządzających lub występujące w sytuacjach wymagających autorytetu często specjalnie obniżały swój głos.

„Okazało się, że kobiety w tym przypadku starają się upodobnić głosowo do mężczyzn, czyli znacznie obniżają swój głos - mówi prof. Piotr Sorokowski w wywiadzie dla PAP. - To był bardzo silny efekt. Można więc wysnuć wniosek, że kobieta, która chce zmanipulować swoim autorytetem, stara się mówić jak mężczyzna"

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP