Masz procesor Intela? Może zwolnić. Wszystko przez poważny błąd

Masz procesor Intela? Może zwolnić. Wszystko przez poważny błąd

Masz procesor Intela? Może zwolnić. Wszystko przez poważny błąd
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
03.01.2018 11:17

Odkryto lukę w procesorach Intela. Rozwiązanie? Można zainstalować łatkę, która jednak w znaczący sposób wpływa na działanie komputera. Niektórzy mogą więc być zmuszeni do sięgnięcia po portfel.

Wszystko przez dziurę, która objawia się bardzo groźnym wyciekiem informacji przechowywanych w pamięci jądra - informuje portal niebezpiecznik.pl. Błąd dotyczy nie tylko procesorów Intela, ale też tych produkowanych przez firmę ARM. Zagrożeni są zarówno użytkownicy sprzętów wykorzystywanych w domach oraz chmury należące do Amazona, Google’a czy Microsoftu.

Wada występuje na wszystkich procesorach Intela opartych na architekturach X86-X64 z ostatnich dziesięciu lat. Jej obecność może oznaczać, że programy są w stanie wykradać hasła, loginy i inne poufne informacje z komputerów.

Błąd da się wyeliminować - łatka na Linuksie jest już dostępna, niebawem wprowadzona zostanie w aktualizacjach do Windowsów. Tyle że naprawienie błędu oznacza, że procesor może zwolnić. I to poważnie.

Eksperci szacują, że procesor może zwolnić od 5 do nawet 52 proc! Wszystko zależeć będzie od tego, do czego procesor jest wykorzystywany i z jakich aplikacji w danej chwili się korzysta. Według grsecurity, spadek wydajności może wynieść nawet 63 proc. na procesorze Skylake i7-6700 - pisze Niebezpiecznik.

Z kolei serwis The Register podaje, że spadek wynosi od 5 do 30 proc.

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku gier spadku wydajności nie odnotowano. Gracze mogą więc - przynajmniej na razie - spać spokojnie, bo problem dotyczyć może użytkowników wybranych programów.

Po aktualizacji na Windowsach - która ma pojawić się w najbliższy wtorek - niektórzy użytkownicy mogą nie mieć wyjścia: albo będą pracować na wolniejszych komputerach, albo po prostu kupią nowy procesor. Zanim jednak zaczniecie rozglądać się za nowymi modelami, należy poczekać na konkretne wyniki analiz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)