Masz konto w mBanku? Nie pobieraj tego załącznika!

Cyberprzestępcy wysyłają kolejne fałszywe maile. Narażeni są klienci mBanku. Łatwo stać się ofiarą, bo wiadomość jest bardzo wiarygodna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masz konto w mBanku? Nie pobieraj tego załącznika!
(Fotolia, Fot: Y. L. Photographies)

Tytuł fałszywej wiadomości brzmi: “mBank – Elektroniczne zestawienie operacji na karcie kredytowej”. Autorzy oszustwa naprawdę się postarali, bo w treści wiadomości znalazła się nawet informacja o wpisie do rejestru przedsiębiorców. Odsyłają też do strony mBanku po więcej szczegółów. Na pierwszy rzut oka mail wygląda tak, jakby naprawdę został wysłany przez bank:

"Witamy, dziękujemy za korzystanie z usług mBanku. W załączniku przesyłamy wyciąg okresowy z rachunku karty kredytowej. Jeśli masz aktywną usługę wysyłki szyfrowanych wyciągów, w celu otwarcia załączonego dokumentu wpisz aktualne hasło do szyfrowania wyciągów, które ustaliłeś w serwisie transakcyjnym. Więcej informacji na temat szyfrowania wyciągów znajdziesz na stronie mBanku. Pozdrawiamy, Zespół mBanku".

Złośliwa wiadomość wygląda identycznie jak zwyczajowy wyciąg z operacji na karcie przesyłany przez mBank - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl, który jako pierwszy napisał o nowym przekręcie.

Ściągając załącznik i uruchamiając pliki, które się w nim znajdują, możemy zainstalować wirusa. Nie jest jeszcze jasne, jakie szkody wyrządza złośliwe oprogramowanie. Niewykluczone, że wirus może wykraść hasła lub być też plikiem ransomware - czyli zaszyfruje komputer i zażąda okupu.

Tradycyjnie przed takim atakiem cyberprzestępców uchroni nas uważne sprawdzenie, kto wysłał nam wiadomość. W tym przypadku jest to “centrum@wenus.net.pl”, a więc widać, że to nie bank. Niemniej jednak wiadomość bardzo przypomina prawdziwą, więc wystarczy chwila nieuwagi, by narobić sobie kłopotów. Uważajcie i ostrzeżcie znajomych.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.