Masowy grób znaleziony pod kościołem należy do wielkiej armii wikingów

Naukowcy w końcu zidentyfikowali szczątki prawie 300 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masowy grób znaleziony pod kościołem należy do wielkiej armii wikingów
(university of bristol, Fot: Cat Jarman)
WP

Masowy grobowiec znajduje się na terenach plebanii w brytyjskiej miejscowości Repton. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu wykorzystali technikę datowania radiowęglowego. Dzięki temu odkryli, że kości należą do Wikingów, którzy najechali Anglię pod koniec IX wieku.

Początkowo naukowcy się pomylili. Szczątki odkryto już w latach 80. Przez kilkadziesiąt lat ich tożsamość była jednak tajemnicą. W kopcu znajdowały się 264 ciała, a naukowcy myśleli, że pochodzą one z różnych okresów historycznych. Chociaż wtedy również wykorzystano metodę datowania radiowęglowego, to była ona niedoskonała. Na zafałszowane wyniki miało wpływ jedzenie, które wojownicy spożyli przed śmiercią.

Zobacz także: Klejnot, który wywołał sensację

WP

Odkrycie potwierdza zapiski kronikarzy. W średniowiecznych dokumentach znalazły się informacje, że wielka armia wikingów zimowała w Repton w 873 roku. W tym czasie doprowadziła do upadku króla Mercji. Zdaniem archeolog Cat Jarman, to odkrycie przyczyni się do poznania historii pierwszych skandynawskich osad na terenach Anglii.

WP

Wielka armia wikingów, nazywana przez anglosaskich kronikarzy również wielką armią pogan, zaatakowała Anglię ponad 1000 lat temu. Był to sojusz na niebywałą wówczas skalę, składał się z wojowników z całej Skandynawii. Najsłynniejszym wodzem z tamtego okresu był Ivar Ragnarsson, nazywany także Ivarem bez kości. Pod jego dowództwem wikingowie złupili wschodnią i północną Anglię.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP