Trwa ładowanie...

Masowy grób znaleziony pod kościołem należy do wielkiej armii wikingów

Naukowcy w końcu zidentyfikowali szczątki prawie 300 osób.

Share
Masowy grób znaleziony pod kościołem należy do wielkiej armii wikingów
Źródło: university of bristol, Fot: Cat Jarman
doy58ov

*Masowy grobowiec znajduje się na terenach plebanii w brytyjskiej miejscowości Repton. *Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu wykorzystali technikę datowania radiowęglowego. Dzięki temu odkryli, że kości należą do Wikingów, którzy najechali Anglię pod koniec IX wieku.

Początkowo naukowcy się pomylili. Szczątki odkryto już w latach 80. Przez kilkadziesiąt lat ich tożsamość była jednak tajemnicą. W kopcu znajdowały się 264 ciała, a naukowcy myśleli, że pochodzą one z różnych okresów historycznych. Chociaż wtedy również wykorzystano metodę datowania radiowęglowego, to była ona niedoskonała. Na zafałszowane wyniki miało wpływ jedzenie, które wojownicy spożyli przed śmiercią.

Zobacz także: Klejnot, który wywołał sensację

Odkrycie potwierdza zapiski kronikarzy. W średniowiecznych dokumentach znalazły się informacje, że wielka armia wikingów zimowała w Repton w 873 roku. W tym czasie doprowadziła do upadku króla Mercji. Zdaniem archeolog Cat Jarman, to odkrycie przyczyni się do poznania historii pierwszych skandynawskich osad na terenach Anglii.

doy58ov

*Wielka armia wikingów, nazywana przez anglosaskich kronikarzy również wielką armią pogan, zaatakowała Anglię ponad 1000 lat temu. *Był to sojusz na niebywałą wówczas skalę, składał się z wojowników z całej Skandynawii. Najsłynniejszym wodzem z tamtego okresu był Ivar Ragnarsson, nazywany także Ivarem bez kości. Pod jego dowództwem wikingowie złupili wschodnią i północną Anglię.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

doy58ov

Podziel się opinią

Share
doy58ov
doy58ov
Więcej tematów