Trwa ładowanie...

Mars 2020: latający dźwig Sky Crane. Lądowanie łazika Perseverance [Wideo]

Najtrudniejszy etap misji Mars 2020 - lądowanie na Czerwonej Planecie - zakończył się powodzeniem. Jak dokładnie przebiegał? Kilka dni po sukcesie NASA udostępniła niezwykłe nagranie, wykonane z lądownika Sky Crane.

Share
Lądowanie na Marsie łazika Perseverance - wizualizacja
Lądowanie na Marsie łazika Perseverance - wizualizacjaŹródło: NASA
de3p1cj

Misja Mars 2020 wyróżnia się nietypowym sposobem lądowania. Ze względu na znaczną masę łazika Perseverance, inżynierowie NASA musieli opracować sposób na bezpieczne dostarczenie go na powierzchnię Czerwonej Planety.

Spośród wielu pomysłów - jak choćby spadochron czy specjalne poduszki osłabiające siłę uderzenia - wybrali ten, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco szalony. Łazik Perseverance został bowiem dostarczona na Marsa za pomocą specjalnego, rakietowego dźwigu.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie

Dźwig Sky Crane ze swoim bezcennym ładunkiem najpierw opadał na spadochronie, a następnie, blisko powierzchni Marsa, wyhamował za pomocą silników rakietowych.

de3p1cj

Wisząc nisko nad marsjańskim gruntem Sky Crane opuścił na linach lądownik, po czym, korzystając z resztek paliwa jak najszybciej odleciał, aby rozbić się możliwie daleko od miejsca lądowania. Chodziło o to, by w żaden sposób nie zagrozić znajdującemu się poniżej łazikowi. Sky Crane wykonał swoje zadanie perfekcyjnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de3p1cj

Podziel się opinią

Share
de3p1cj
de3p1cj
Więcej tematów