Trwa ładowanie...
d2mpahy

Mandat za korzystanie z komórki na przejściu dla pieszych? MSWiA dementuje

MSWiA nie pracuje nad wprowadzeniem zakazu używania telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez ulicę. Co innego sugerowała dziś "Rzeczpospolita”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mandat za korzystanie z komórki na przejściu dla pieszych? MSWiA dementuje
(Shutterstock.com)
d2mpahy

Nieświadomi swojego otoczenia, wpatrzeni w ekran smartfonu piesi na pasach sprawiają ogromne zagrożenie dla siebie i dla innych. Zakaz, nad którym rozpoczęło prace MSWiA, miałby poprawić bezpieczeństwo na przejściach – informowała w artykule "Rzeczpospolita".

Informację tę zdementowało na swojej stronie samo Ministerstwo.

"

Layer 1

Nawiązując do dzisiejszego artykułu „Zakaz rozmów na zebrze”, który ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” informujemy, że w MSWiA nie są prowadzone żadne prace wprowadzające zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych. Artykuł z dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przedstawia zbyt daleko idące wnioski. Kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą przedmiotem dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Omówione zostaną sprawy związane z działaniami profilaktycznymi i edukacyjnymi np. kampaniami społecznymi zwiększającymi świadomość pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

MSWiA

Oznacza to, że korzystanie z komórek na pasach dla pieszych nie będzie karane mandatem, przynajmniej w najbliższym czasie. Jeśli jednak MSWiA zdecydowałoby się na wprowadzenie takiego zakazu, lub chociaż rozpoczęcie nad nim prac, to nie byłby to pierwszy przypadek na świecie. Od kilku lat zakaz korzystania z komórek na przejściach dla pieszych próbują wprowadzić Hawaje, a najnowszy został zaproponowany w styczniu b.r. Stolica stanu - Honolulu, jest bowiem jednym z najniebepzieczniejszych miast dla pieszych. Chociaż propozycja takiego przepisu pojawiała się już kilkukrotnie to ani razu nie wszedł on w życie.

d2mpahy

Problem użytkowników telefonów, którzy nie zwracają uwagi na otoczenie, dotyka metropolie na całym świecie. Miasta różnie podchodzą do regulacji tej kwestii. Niektóre wprowadzają specjalne pasy dla korzystających z telefonów inne specjalne oznaczenia i światła w chodnikach. Popularne też są kampanie społeczne w postaci filmów. Kampanię społeczną pod hasłem "Nie odchodź. Żyj" poświęconą właśnie temu problemowi przeprowadziła kilka miesięcy temu Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Film przestrzegający przed chodzeniem ze wzrokiem utkwionym w telefonie wypuściła też szwajcarska policja z Lozanny.

d2mpahy

Podziel się opinią

Share
d2mpahy
d2mpahy
Więcej tematów