WP

Malunki w jaskiniach sprzed 40 tys. lat mogą świadczyć o czymś zupełnie innym

Sztuka naskalna wydaje się być - z naszego punktu widzenia - dość prymitywną próbą uchwycenia rzeczywistości przez jaskiniowców. Tymczasem naukowcy rzucają nowe światło na ich twórczość: rysunki mogą świadczyć o zainteresowaniu kosmosem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sztuka w jaskiniach może świadczyć o czymś innym
Sztuka w jaskiniach może świadczyć o czymś innym (Shutterstock.com)
WP

W jaskini na Borneo odkryto niedawno malunki mające przeszło 40 tys. lat. To najstarsze obrazy zwierząt - przedstawiają coś, co może przypominać krowę lub byka. Znalezisko jest dowodem na to, że to nie w Europie po raz pierwszy rysowane były sylwetki zwierząt. Powszechnie sądzi się, że taka twórczość to ilustracja codzienności wówczas żyjących - np. upamiętnienie polowań. Naukowcy z uniwersytetów w Edynburgu i Kent sugerują jednak, że chodzić może o coś zupełnie poważniejszego.

Jak czytamy na portalu rp.pl, zdaniem badaczy rysunki w jaskiniach mogą być próbą uchwycenia gwiazdozbiorów. Mówiąc wprost: łączyli ze sobą gwiazdy i przedstawiali je jako coś, co dobrze znają.

Obserwacja nocnego nieba i inspirowane nią zapiski na ścianach pozwalały ludziom zrozumieć, że niebo nad nimi się zmienia i że właśnie w ten sposób śledzili czas. Naukowcy podejrzewają, że taka wiedza mogła wpłynąć na migrację czy powstawanie osad.

WP

Również rzeźby mają być dowodem na to, że artyści inspirowali się kosmosem i w ten sposób uwieczniali istotne wydarzenia. Niektóre z nich powstały po tym, jak kometa została zauważona na niebie lub też gdy w Ziemię uderzyła.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP