Trwa ładowanie...

Ludzie mogą wyginąć. Naukowiec ostrzega przed potencjalną katastrofą

Henry Gee, paleontolog i redaktor prestiżowego czasopisma naukowego "Nature", w opinii dla "Scientific American" podkreślił, że ludzkość może wyginąć, a wiele wskazuje na to, że "już jest martwym gatunkiem chodzącym" po Ziemi.

Share
Naukowiec uważa, że ludzkość może wkrótce wyginąć Naukowiec uważa, że ludzkość może wkrótce wyginąć Źródło: Unsplash.com
d1ig96c

"Podejrzewam, że populacja ludzka jest nastawiona nie tylko na kurczenie się, ale i załamanie – i to wkrótce" – poinformował Henry Gee. Według naukowca głównymi czynnikami, które mogą doprowadzić nas do katastrofy, są: spadające wskaźniki urodzeń, brak zmienności genetycznej, zanieczyszczenia, a także stres, który towarzyszy życiu w przeludnionych miastach.

Naukowiec uważa, że ludzkość może wkrótce wyginąć

Gee w swojej opinii odnosi się też do poważnego zagrożenia, jakim jest "dług zagłady". Ekspert wyjaśnia, że w przypadku każdego gatunku, nawet tego, który wydaje się dobrze funkcjonować, przychodzi czas, kiedy wyginięcie staje się nieuniknione bez względu na podejmowane działania. Przyczyną wymierania jest zazwyczaj opóźniona reakcja na utratę siedlisk, a gatunki zagrożone to te, które dominują w danych siedliskach. Dzieje się to kosztem innych gatunków, które migrują, przez co są bardziej rozproszone.

Ludzie zamieszkują praktycznie we wszystkich miejscach na naszej planecie, co według eksperta oznacza, że zajmują "ogólnoplanetarny obszar siedliska". Właśnie z tego powodu "H. sapiens może już być chodzącym gatunkiem martwym".

d1ig96c

Zajmowanie określonych siedlisk przez człowieka wiąże się z ich ciągłym przekształcaniem. Towarzyszy temu również degradacja środowiska i tworzenie zanieczyszczeń. Według Gee problematyczna jest też sytuacja ekonomiczna, ponieważ politycy dążą do nieustannego wzrostu gospodarczego, ale jest to nie do osiągnięcia w świecie, w którym zasoby są ograniczone.

Zobacz też: Sprawdzam! Motorola Ready For

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1ig96c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ig96c
d1ig96c
Więcej tematów