ycipk-os6yec

Loon Copter - dron który lata, pływa i nurkuje

Zespół z Uniwersytetu Oakland opracował bezzałogową maszynę, która zawstydza wszystkie inne znane nam drony. Loon Copter potrafi latać, wylądować i utrzymać się na powierzchni wody, a nawet w niej zanurkować. Jego przyszłe zastosowania mogą być bardzo szerokie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Loon Copter - dron który lata, pływa i nurkuje
(Uniwersytet Oakland)
ycipk-os6yec

Bezzałogowe maszyny rozwijają się w ostatnich latach w niezwykłym tempie, cały czas zwiększając swoje możliwości i zastosowania. Drony przestały być jedynie śmiercionośną bronią wykorzystywaną przez amerykańską armię i z powodzeniem sprawdzają się w użytku prywatnym, wspomagają też rozmaite służby ratownicze i interwencyjne. Przykładem urządzenia tego ostatniego typu jest właśnie Loon Copter – maszyna, zdolna do przemieszczania się w bardzo zróżnicowanych warunkach.

W swoim podstawowym trybie działania dron ten zachowuje się podobnie jak inne latające maszyny tego typu. Jest w stanie przemieszczać się po ustalonych ścieżkach i zmieniać wysokość w odpowiedzi na polecenia sterującego. Ciekawie zaczyna robić się w momencie, gdy wyląduje na wodzie.

Maszyna jest w stanie utrzymać się na jej powierzchni i przemieszczać, wykorzystując te same śmigła co w przypadku lotu. Umieszczona na spodzie kamera pozwala operatorowi drona zobaczyć co znajduje się pod powierzchnią. Jeżeli zechce on przyjrzeć się temu bliżej, może wydać rozkaz nurkowania.

ycipk-os6yec

Dron otworzy wtedy swój zbiornik balastowy, napełniając go wodą i w ten sposób powodując zanurzenie. Jego konstruktorzy podkreślają, że takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić duże ilości energii. Do nurkowania i wracania na powierzchnie nie jest wykorzystywany napęd, a jedynie prawa fizyki. By się wynurzyć, dron opróżnia jedynie zbiornik balastowy.

Konstrukcja naukowców z Uniwersytetu Oakland ma jednak wciąż pewne ograniczenia. Przede wszystkim, zdalne sterowanie dronem ograniczone jest do głębokości zaledwie kilku metrów, nie jest on również w stanie przesyłać spod wody sygnału wideo. Zarejestrowany obraz można więc obejrzeć dopiero po jego wynurzeniu. Konstruktorzy Loon Coptera mają już jednak kilka pomysłów na zmienienie tego stanu rzeczy. W dalszych pracach zamierzają wykorzystać modem akustyczny, przesyłające sygnał boje i inne rozwiązania, mające rozwiązać problem transmisji spod wody.

Jeżeli tylko uda im się uporać z tą kwestią, maszyna może znaleźć liczne zastosowania. Mogłaby się przydać w operacjach ratunkowych, lokalizowaniu wycieków oleju na różnych głębokościach, badaniu podmorskiego życia czy nawet ostrzegania pływaków przed rekinami.

ycipk-os6yec

_ Dominik Gąska _

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-os6yec

ycipk-os6yec
ycipk-os6yec