Łódź chce zostać ziemią obiecaną dla branży gamedev

Łódź chce zostać ziemią obiecaną dla branży gamedev

Łódź chce zostać ziemią obiecaną dla branży gamedev
Źródło zdjęć: © chip.pl
10.10.2014 15:59

Projekt Łódzkie Centrum Gier, zainicjowany przez Urząd Miasta Łodzi, obejmuje trzy działania: uruchomienie Akademii Tworzenia Gier, Gameinkubator Studios oraz Gameinkubator Capital.

Łódzkie Centrum Gier powinno zgodnie z planem w 2017 roku otworzyć swoje drzwi dla pierwszych partnerów i ich projektów. Celem ŁCG jest uczynienie z Miasta Łodzi największego w Polsce profesjonalnego ośrodka wspierającego rozwój branży produkcji gier, w którym zarówno początkujące, jak i już funkcjonujące firmy będą mogły uzyskać merytoryczne, technologiczne i finansowe wsparcie przy swoich gamingowych projektach.

- Współczesny gamedev wymaga interdyscyplinarnego podejścia i zaangażowania nie tylko dostawców technologii, ale też programistów, grafików i wreszcie scenarzystów, którzy potrafią tworzyć nietuzinkową fabułę oraz zapadające w pamięć postacie. Łódź jest miejscem, gdzie działają eksperci z wszystkich wymienionych specjalizacji. Tutaj również działają uczelnie zarówno techniczne jak i artystyczne - powiedział Sebastian Białek, koordynator Łódzkiego Centrum Gier.

Naukowcy i artyści łączą siły

W ramach Łódzkiego Centrum Gier poczyniono już konkretne działania. Politechnika Łódzka, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna, Akademia Sztuk Pięknych podpisały porozumienie w celu utworzenia interdyscyplinarnych studiów zawodowych - Akademi Tworzenia Gier.

Firmy IBM i DELL zadeklarowały chęć wsparcia procesu wyposażenia Gameinkubator Studios w najnowocześniejszą technologię. Ośrodek, który będzie pełnić funkcję inkubatora, umożliwi m.in. tworzenie zaawansowanych programów, projektowanie grafik w 3D i wykorzystanie tak zaawansowanych rozwiązań jak choćby motion capture.

- W Polsce mamy wiele zdolnych osób, które potrafią tworzyć ciekawe gry. Do tego są krynicą kreatywnych pomysłów. Nie posiadają jednak ani zaplecza technologicznego, ani środków na rozwinięcie własnej działalności w branży gamedev. Ten stan chcemy zmienić, udostępniając inkubator, a twórcom najbardziej obiecujących projektów odpowiedni kapitał - mówi Sebastian Białek, koordynator Łódzkiego Centrum Gier.

Łódź zaprasza inwestorów

Najciekawsze projekty będą bowiem finansowane z funduszu Gameinkubator Capital. Twórcy Łódzkiego Centrum Gier nie chcą jednak zamykać się na współpracę z innymi potencjalnymi inwestorami.

Gry mogą być źródłem wielkich zysków. Ale im większy projekt, tym więcej trzeba zainwestować w produkcję, dystrybucję i kampanię marketingową. Choćby z tego powodu druga edycja konferencji Łódź Game Summit, zaplanowana przez Urząd Miasta Łódź na 5 listopada br. z myślą o przyszłych beneficjentach Łódzkiego Centrum Gier, skierowana jest nie tylko do producentów gier, ale też do podmiotów sektora finansowego, które widzą w branży gamedev nowy obszar inwestycyjny.

- Dotąd oba światy - producenci gier i inwestorzy - funkcjonowały obok siebie, choć i jedni i drudzy na współpracy mogliby wiele zyskać. Rynek gier rozwija się wszakże w zawrotnym tempie. Ale beneficjentem boomu na wirtualną rozrywkę są tylko nieliczni polscy producenci. Ten stan jednak można zmienić. Pierwszym krokiem do tego jest poznanie i zrozumienie potrzeb i oczekiwań obu światów. Łódź Game Summit 2014 daje taką możliwość - dodaje Sebastian Białek.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Takiej osłony ekranu jeszcze nie widzieliście

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)