Trwa ładowanie...
ycipk-47by3f

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy białoruskiej elektrowni

Litwa bacznie obserwuje działania związane z planowanym uruchomieniem elektrowni atomowej w Ostrowcu. Władze szykują się na wszystkie możliwości. Nawet te najgorsze. Planują zakup 4 mln tabletek jodu, które mogą być wykorzystane w przypadku nuklearnej katastrofy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa elektrowni atomowej
Budowa elektrowni atomowej (East News, Fot: LASKI DIFFUSION)
ycipk-47by3f

Start elektrowni atomowej w Ostrowcu zaplanowano na styczeń 2020 roku. Za budowę obiektu odpowiadają Rosjanie, którzy przekonują o jego bezpieczeństwie. Jako jeden ze swoich argumentów przedstawiają wzmocnienie obudowy reaktora. Jej grubość została podwojona i wynosi 2 metry.

Litwa: Strach przed katastrofą

Władze Litwy od początku były przeciwne budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu. Jej bliska lokalizacja (Ostrowiec leży w odległości około 50 km od Wilna) budzi obawy o bezpieczeństwo mieszkańców Litwy. Dlatego też władze szykują się na wszystkie możliwości.

ycipk-47by3f

Litwini planują zakup 4 milionów tabletek jodu. W tym tygodniu pojawią się informacje na temat przetargu na sprzedaż tabletek. Litewski resort zdrowia podkreśla, że dopiero po jego zakończeniu będzie wiadomo, kiedy lekarstwo trafi do mieszkańców.

Litwa: Tabletki z jodem na wypadek awarii jądrowej

Tabletki pozwalają chronić organizm przed negatywnymi skutkami kontaktu z radioaktywnym jodem w przypadku katastrof jądrowych. Wówczas jest on wdychany wraz ze skażonym powietrzem lub spożywany w zanieczyszczonych pokarmach i napojach. Tabletki z jodem nie pozwalają na gromadzenie radioaktywnego jodu w tarczycy i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka tarczycy.

ycipk-47by3f

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-47by3f

ycipk-47by3f
ycipk-47by3f