Linuks doczeka się króla grafiki - Photoshop nadchodzi

Linuks doczeka się króla grafiki - Photoshop nadchodzi

20.02.2008 09:30, aktual.: 20.02.2008 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google finansuje prace nad przystosowaniem Photoshopa i innych programów z pakietu Creative Suites do pracy pod kontrolą Linuksa. Internetowy gigant opłaca programistów z firmy CodeWeavers, która stworzyła program Wine, pozwalający na uruchamianie windowsowych aplikacji w linuksowym środowisku.

_ "Wynajęliśmy CodeWeavers by Photoshop CS i Phtoshop CS2 pracowały lepiej pod Wine" _ - mówi Dan Kegel z Google'a. _ "Photoshop to jedna z tych aplikacji, której użytkownicy Linuksa najbardziej się domagają. Miło nam poinformować, że prace idą całkiem dobrze" _ - dodaje.

Warto wspomnieć, że przed dwoma laty Novell zapytał użytkowników Linuksa, jaki program najchętniej zobaczyli by na swoich komputerach. Wygrał właśnie Photoshop, na kolejnych miejscach uplasowały sie Dreamweaver, Macromedia Studio i AutoCAD.

Finansowane przez Google'a prace mogą być groźna dla pozycji systemu Windows na rynku komputerów domowych. Jeśli się powiodą i Photoshop będzie współpracował z Linuksem równie sprawnie, jak z Windows, można będzie się spodziewać pojawienia się podobnych projektów, dzięki którym użytkownicy systemu spod znaku pingwina zyskają dostęp do wielu znanych, profesjonalnych narzędzi. To zachęci kolejne osoby do porzucenia Windows na rzecz Linuksa, co z kolei przyczyni się do powiększenia linuksowego rynku i może zachęcić producentów wspomnianych programów do stworzenia specjalnych wersji dla opensource'owego systemu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)