Liczba kradzieży telefonów spada. Zawdzięczamy to technologii

Liczba kradzieży telefonów spada. Zawdzięczamy to technologii

Liczba kradzieży telefonów spada. Zawdzięczamy to technologii
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Jacob Lund
Adam Bednarek
16.04.2019 12:21, aktualizacja: 16.04.2019 12:42

Mamy coraz lepsze i droższe telefony, więc teoretycznie te powinny być celem numer jeden dla kieszonkowców. Tymczasem liczby ujawnione przez UKE nie kłamią - kradzieży jest coraz mniej. Chroni nas technologia.

"W lutym i marcu 2019 r. Delegatura w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrolą UKE objęci zostali: Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat" - czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Z danych policji wynika, że w 2018 roku skradziono ponad 14 tys. telefonów komórkowych. To wciąż sporo, ale liczba kradzieży rejestrowanych przez policję z roku na rok maleje. W 2017 było to ponad 17 tys. przestępstw, a w 2014 - nieco ponad 25 tys.

Wyjątkiem był rok 2013, kiedy to liczba kradzieży nagle wzrosła. W 2012 policja zarejestrowała 26 tys. zgłoszeń, a w 2013 aż 33 tys. Potem jednak wróciliśmy do tendencji spadkowej.

Dane UKE pokazują, że jeszcze kilka lat temu kradzieże telefonów były prawdziwą plagą. Dopiero w 2008 roku liczba spadła poniżej 35 tys., a w 2005 wynosiła prawie 60 tys.!

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie ma wątpliwości - chroni nas technologia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. "Find My Device" dla urządzeń z systemem Android lub "Find My iPhone" dla urządzeń Apple) - podkreślono w raporcie.

Spadek liczby kradzieży cieszy. Tym bardziej że smartfony to łakomy kąsek dla złodziei. Jak wyliczył jakiś czas temu serwis WP Komórkomania, ceny telefonów z roku na rok są coraz wyższe. A płacić będziemy jeszcze więcej, bo na rynek wychodzą nowe składane modele. Na szczęście technologiczny postęp idzie w parze z bezpieczeństwem i twórcy wiedzą, jak pomóc użytkownikom chronić swoje urządzenia.

UKE na swoich stronach radzi, jak zareagować w wypadku kradzieży. Przede wszystkim należy zacząć od blokady numeru IMEI skradzionego telefonu komórkowego. My również przygotowaliśmy poradnik wyjaśniający, co należy zrobić, aby nie cierpieć, gdy zgubimy telefon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)