Trwa ładowanie...
d2jx5np

Liczba kradzieży telefonów spada. Zawdzięczamy to technologii

Mamy coraz lepsze i droższe telefony, więc teoretycznie te powinny być celem numer jeden dla kieszonkowców. Tymczasem liczby ujawnione przez UKE nie kłamią - kradzieży jest coraz mniej. Chroni nas technologia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kieszonkowcy nie polują już na telefony
Kieszonkowcy nie polują już na telefony (Shutterstock.com, Fot: Jacob Lund)
d2jx5np

"W lutym i marcu 2019 r. Delegatura w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrolą UKE objęci zostali: Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat" - czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Z danych policji wynika, że w 2018 roku skradziono ponad 14 tys. telefonów komórkowych. To wciąż sporo, ale liczba kradzieży rejestrowanych przez policję z roku na rok maleje. W 2017 było to ponad 17 tys. przestępstw, a w 2014 - nieco ponad 25 tys.

Wyjątkiem był rok 2013, kiedy to liczba kradzieży nagle wzrosła. W 2012 policja zarejestrowała 26 tys. zgłoszeń, a w 2013 aż 33 tys. Potem jednak wróciliśmy do tendencji spadkowej.

d2jx5np

Zobacz też: Smartfony. Co nowego proponuje Huawei

Dane UKE pokazują, że jeszcze kilka lat temu kradzieże telefonów były prawdziwą plagą. Dopiero w 2008 roku liczba spadła poniżej 35 tys., a w 2005 wynosiła prawie 60 tys.!

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie ma wątpliwości - chroni nas technologia.

d2jx5np

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. "Find My Device" dla urządzeń z systemem Android lub "Find My iPhone" dla urządzeń Apple) - podkreślono w raporcie.

Spadek liczby kradzieży cieszy. Tym bardziej że smartfony to łakomy kąsek dla złodziei. Jak wyliczył jakiś czas temu serwis WP Komórkomania, ceny telefonów z roku na rok są coraz wyższe. A płacić będziemy jeszcze więcej, bo na rynek wychodzą nowe składane modele. Na szczęście technologiczny postęp idzie w parze z bezpieczeństwem i twórcy wiedzą, jak pomóc użytkownikom chronić swoje urządzenia.

UKE na swoich stronach radzi, jak zareagować w wypadku kradzieży. Przede wszystkim należy zacząć od blokady numeru IMEI skradzionego telefonu komórkowego. My również przygotowaliśmy poradnik wyjaśniający, co należy zrobić, aby nie cierpieć, gdy zgubimy telefon.

d2jx5np

Podziel się opinią

Share
d2jx5np
d2jx5np
Więcej tematów