Trwa ładowanie...
d3tqwz6

Leonidy 2020. Zobacz deszcz spadających gwiazd [Wideo]

Leonidy to najszybszy znany rój meteorytów, którego największa aktywność przypada na listopad. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) opublikowała wyjątkowe nagranie, na którym możemy podziwiać "deszcz spadających gwiazd".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leonidy 2020. Zobacz wyjątkowe wideo
Leonidy 2020. Zobacz wyjątkowe wideo (YouTube)
d3tqwz6

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) opublikowała niezwykłe nagranie "deszczu spadających gwiazd". Rój leonidów zaobserwowano w mieście Brownsville w stanie Teksas, podczas jednej z listopadowych nocy.

Fascynujące wideo można zobaczyć poniżej.

Leonidy są obok perseidów jednym z najlepiej znanych rojów meteorytów. "Spadające gwiazdy" są pozostałością po komecie Tempel - Tuttle, a ich coroczny deszcz jest jednym z najciekawszych zjawisk, jakie można obserwować na niebie w listopadzie.

d3tqwz6

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Naukowcy informują, że leonidy są aktywne od około 10 do 23 listopada każdego roku. Ich maksimum przypada na noc z 17 na 18 listopada. To najszybszy znany rój meteorów, ich prędkość w atmosferze dochodzi nawet do 72 kilometrów na sekundę.

Jedna z najbardziej niesamowitych "nocy spadających gwiazd" miała miejsce w 1833 roku. Wtedy w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorytów na godzinę.

Leonidy 2020. Jak obserwować?

To już ostatnie chwile w tym roku, kiedy możemy obserwować leonidy. Niepotrzebny jest nam do tego żaden dodatkowy sprzęt. W celu ich śledzenia należy spojrzeć nisko ponad północno-wschodni horyzont w pobliże gwiazdozbioru Lwa. Pomóc w znalezieniu właściwego miejsca na niebie mogą nam poniższe aplikacje. Pobierzecie je z naszego katalogu oprogramowania.

Zobacz także: Nie pokonał go Czarnobyl. Życie odebrał koronawirus

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tqwz6

Podziel się opinią

Share
d3tqwz6
d3tqwz6
Więcej tematów