WP

Lekki i wytrzymały laptop do biura. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Z laptopem można pracować niemal wszędzie, dlatego sporo osób rezygnuje ze stawiania jednostek stacjonarnych. Czym powinien się charakteryzować laptop do prac biurowych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Laptop do biura powinien zapewniać komfort pracy przez 8 godzin
Laptop do biura powinien zapewniać komfort pracy przez 8 godzin (Pixabay.com)
WP

Laptop do biura – podzespoły

Laptop, który ma służyć jedynie do przeglądania internetu, wykonywania prostych prezentacji czy gromadzenia danych w formie dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, nie musi być niesamowicie wydajny. Dobrym wyborem będzie najprostszy model z dwurdzeniowym procesorem, pamięcią RAM minimum 4 GB oraz zintegrowaną kartą graficzną.

WP

Jeśli chodzi o pamięć masową, to w tym przypadku warto sięgać po laptopy z dyskiem półprzewodnikowym (SSD), dzięki któremu ładowanie systemu operacyjnego, zapisywanie oraz kopiowanie plików odbywa się w znacznie krótszym czasie. Co więcej, dysk SSD nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie posiada ruchomych części (a to bardzo ważne w przypadku laptopa). Tego typu urządzenia – pomimo wielu zalet – wciąż są stosunkowo drogie w porównaniu do tradycyjnych dysków talerzowych. Warto zatem wybierać mniejsze egzemplarze, np. 128-gigabajtowe, 256-gigabajtowe itp., które zapewnią komfort pracy, nie będą zbyt drogie i zmieszczą wiele różnych plików. Jednak jeżeli potrzebujemy więcej miejsca do np. archiwizacji, możemy zdecydować się na duet SSD+HDD albo, po prostu, na dysk HDD (najczęściej natkniemy się na dysk o pojemności 1000 GB, co jest absolutnie wystarczające).

W modelach lekkich i niewielkich, które są nastawione przede wszystkim na mobilność, może brakować np. napędu optycznego czy przewodowej karty sieciowej (ze złączem RJ-45). Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeżeli w pracy nadal korzystamy z płyt, a z siecią będziemy łączyć się za pomocą przewodu, a niekoniecznie za pomocą Wi-Fi.

WP

Współczesne laptopy zawierają standardowo złącze HDMI (albo DisplayPort czy VGA), kilka egzemplarzy USB (w tym standard USB 3.0 czy USB typu C), jak również czytniki kart pamięci.

External Hard Drive Connected to Laptop During data transfer iStock.com
Podziel się

Laptop do biura – mobilność i ergonomia pracy

WP

Podzespoły to nie wszystko, gdyż liczy się również ergonomia pracy. By czuć się jak najbardziej komfortowo przez 8 godzin, warto wybrać laptopa z matową matrycą, która nie odbija światła i zapewnia dobre odzwierciedlenie obrazu w różnych warunkach oświetleniowych. Dobrym wyborem będzie też ekran o przekątnej 15,6 cali (dostępne są również modele 17-calowe), bo im większy obszar roboczy, tym jest wygodniej. Do prac biurowych powinna wystarczyć rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px). Istotna jest również wytrzymałość obudowy, więc warto przyjrzeć się np. laptopom z wodoodporną klawiaturą.

Ci, którzy często podróżują służbowo albo pracują również w terenie, mogą wybrać mobilny laptop 2w1 (hybrydowy lub konwertowalny), który ma nieco mniejszy ekran, ale za to jest lżejszy (najlepszy to taki, który waży nie więcej niż 2 kg). Laptopy 2w1 mają dotykową klawiaturę i w razie potrzeby można je potraktować jako tablet.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP