Trwa ładowanie...

Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków

Metformina, stosowana w lekach na cukrzycę może być zanieczyszczona silnie trującą substancją. Problem może dotyczyć aż 10 różnych leków, co stanowi zagrożenie dla ok. 2 mln Polaków chorujących na cukrzycę typu II.

Share
Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków
Źródło: iStock.com
d1pnh7w

"Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

O problemie Ministerstwo Zdrowia dowiedziało się wczoraj po południu i od razu został powołany sztab kryzysowy w celu zażegnania problemu. Sytuację będą opanowywać specjaliści z Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

d1pnh7w

Problem jest bardzo poważny, ponieważ dotyczy popularnych leków, które zgodnie z szacunkami przyjmuje ok. 1,8 mln chorujących na cukrzycę typu II, a także pacjentki leczące się na zespół policystycznych jajników. Wycofanie leków z obiegu będzie miało dramatyczne skutki dla wielu chorych.

Zobacz też: Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy

Leki na cukrzycę zanieczyszczone

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że do zanieczyszczenia doszło w fabrykach leków w Azji oraz Niemczech, które zaopatrują niemal całą Europę w leki. Wykryta substancja N-nitrozodimetyloamina (NDMA), wykorzystywana jest podczas eksperymentów na szczurach, by przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej Jak podaje DGP, z informacji na podstawie jednego ze źródeł wynika, że normy zostały przekroczone nawet kilkunastokrotnie

d1pnh7w

Podziel się opinią

Share
d1pnh7w
d1pnh7w
Więcej tematów