Trwa ładowanie...
d3sbhgv

Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków

Metformina, stosowana w lekach na cukrzycę może być zanieczyszczona silnie trującą substancją. Problem może dotyczyć aż 10 różnych leków, co stanowi zagrożenie dla ok. 2 mln Polaków chorujących na cukrzycę typu II.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leki na cukrzycę mogą zostać wycofane ze sprzedaży
Leki na cukrzycę mogą zostać wycofane ze sprzedaży (iStock.com)
d3sbhgv

"Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

O problemie Ministerstwo Zdrowia dowiedziało się wczoraj po południu i od razu został powołany sztab kryzysowy w celu zażegnania problemu. Sytuację będą opanowywać specjaliści z Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Problem jest bardzo poważny, ponieważ dotyczy popularnych leków, które zgodnie z szacunkami przyjmuje ok. 1,8 mln chorujących na cukrzycę typu II, a także pacjentki leczące się na zespół policystycznych jajników. Wycofanie leków z obiegu będzie miało dramatyczne skutki dla wielu chorych.

d3sbhgv

Pełną listę leków które mogą być zanieczyszczone znajdziecie tutaj.

Zobacz też: Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy

Leki na cukrzycę zanieczyszczone

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że do zanieczyszczenia doszło w fabrykach leków w Azji oraz Niemczech, które zaopatrują niemal całą Europę w leki. Wykryta substancja N-nitrozodimetyloamina (NDMA), wykorzystywana jest podczas eksperymentów na szczurach, by przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej Jak podaje DGP, z informacji na podstawie jednego ze źródeł wynika, że normy zostały przekroczone nawet kilkunastokrotnie

d3sbhgv
d3sbhgv

Podziel się opinią

Share
d3sbhgv
d3sbhgv
Więcej tematów