Trwa ładowanie...
d15bdjn

Łazik Rashid ma zbadać Księżyc. Misja ZEA zbiega się z planami NASA

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą dołączyć do USA, Chin oraz Rosji pomyślnie umieszczając swój łazik na Księżycu. O ambitnych planach poinformował na tamtejszy premier. Przedsięwzięcie ZEA zbiegnie się w czasie z misją Artemis planowaną przez NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zbadać Księżyc
Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zbadać Księżyc (YouTube)
d15bdjn

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą stać się kolejnym krajem po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji, który umieści swój łazik na Księżycu. Kilka tygodni po pomyślnym wystrzeleniu misji w kierunku Marsa, szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum ogłosił plany dotyczące Srebrnego Globu.

ZEA planują skonstruować własny łazik, który miałby badać powierzchnię Księżyca oraz obszary, jakie nie zostały jeszcze odkryte przez inne państwa.

Łazik miałby wylądować na Księżycu w 2024 roku. Oznacza to, że plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbiegną się w czasie z wielkim przedsięwzięciem NASA. Chodzi o misję Artemis, która zakłada wysłanie na naszego naturalnego satelitę dwóch astronautów. Będzie to pierwsza załogowa misja na Księżyc od 1972 roku.

d15bdjn

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Łazik otrzymał nazwę "Rashid", na cześć Rashida bin Saeed Al Maktoum, ojca obecnego emira oraz premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sama konstrukcja nie należy do największych tego typu. Jej waga wynosi zaledwie 10 kilogramów.

Szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum przypomina, że misja łazika jest niezwykle ważna w kontekście dalekosiężnych planów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przypomnijmy, że jednym z celów ZEA jest utworzenie kolonii na Marsie do 2117 roku.

Zobacz także: NASA i SpaceX ogłaszają datę misji Crew-1. Astronauci już niedługo polecą w kosmos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15bdjn

Podziel się opinią

Share
d15bdjn
d15bdjn
Więcej tematów