Trwa ładowanie...

Lawa zniszczyła kościół. Nagranie pokazuje przerażający moment [WIDEO]

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma spowodowała wiele zniszczeń. Do sieci trafiają coraz to nowsze nagrania, które pokazują, jak lawa rujnuje wszystko, co napotka na swojej drodze.

Share
Erupcja wulkanu na wyspie La Palma
Erupcja wulkanu na wyspie La Palma Źródło: Getty Images, fot: 2021 Europa Press
d1s1ooi

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma, która należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich, zniszczył ponad 500 budynków i blisko 20 kilometrów dróg, jak donosi The Washington Post. Wydobywająca się lawa pokryło około 570 akrów ziemi i spowodowała opad popiołu na powierzchnię około 3700 akrów. Zmusiła też co najmniej 600 osób do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania.

Lawa niszczy budynki i drogi na wyspie La Palma

Erupcja rozpoczęła się 19 września, ale jeszcze przez kilka dni z wulkanu wydobywały się pióropusze lawy i popiołu, czego dowodem są nagrania opublikowane przez świadków zdarzeń. Na jednym z nich widać, jak lawa dosłownie zmiata z powierzchni ziemi niewielki kościół. Wideo można obejrzeć poniżej.

Według Institute of Geosciences z siedzibą w Madrycie wulkan wszedł w fazę mniejszej aktywności, ale nie wiadomo, jak sytuacja będzie się rozwijała w nadchodzących godzinach. Na razie lawa ścieka po stromych zboczach wulkanu. The Washington Post informuje, że znajduje się ona w odległości mniejszej niż kilometr od Oceanu Atlantyckiego. Jeśli lawa faktycznie do niego dotrze, może być to niebezpieczne dla ludzi.

d1s1ooi

Połączenie lawy (której temperatura przekracza 980 stopni Celsjusza) z morską wodą, może doprowadzić do powstania pióropuszy pary wodnej, składających się z kwasów solnych i maleńkich cząsteczek szkła wulkanicznego. Wdychanie takich oparów powoduje podrażnienie dróg oddechowych, skóry i oczu. Może nawet przyczynić się do pojawienia się trudności w oddychaniu.

Zobacz także: PGZ: BUMAR i OBRUM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s1ooi

Podziel się opinią

Share
d1s1ooi
d1s1ooi
Więcej tematów