Łatajmy systemy - nie tylko na święta...

Łatajmy systemy - nie tylko na święta...
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.12.2008 15:52, aktual.: 17.12.2008 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab przypomina o prawdopodobieństwie wystąpienia wzmożonych działań cyberprzestępców i spamerów w okresie świątecznym i noworocznym. Aby nie dać się "złapać", musimy zachować wzmożoną czujność.

Bardzo istotny, choć często bagatelizowany, element ogólnej strategii bezpieczeństwa komputera stanowi łatanie systemu operacyjnego i działających w nim aplikacji. W przypadku systemu Windows, najprostszym sposobem na posiadanie uaktualnionego komputera jest włączenie Aktualizacji Automatycznych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Microsoftu.
Jako ciekawostkę prezentujemy podsumowanie tegorocznych łat opublikowanych przez Microsoft:

Obraz
© Załatane luki w zabezpieczeniach w 2008 roku (fot. Kaspersky Lab)

Powyższe dane obejmują nie tylko regularne aktualizacje publikowane przez Microsoft w co drugi wtorek każdego miesiąca, ale również te udostępnione poza cyklem. Jak dotąd w tym roku z taką aktualizacją mieliśmy do czynienia tylko jeden raz - w październiku.

Co ważne, zdarzają się luki w zabezpieczeniach, dla których przez dosyć długi czas nie są publikowane żadne łaty. Z wykryciem takiej luki mieliśmy do czynienia całkiem niedawno - 10 grudnia. W tym dniu Microsoft opublikował Poradnik Bezpieczeństwa o numerze 961051 (http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/961051.mspx), który opisuje lukę w zabezpieczeniach znalezioną w przeglądarce Internet Explorer. Jak dotąd nie opublikowano żadnej łaty na tę lukę a w określonych okolicznościach może ona pozwolić cyberprzestępcy na zdalne uruchomienie dowolnego oprogramowania bez zgody i wiedzy użytkownika komputera. Na podanej stronie można znaleźć zalecenia, których zastosowanie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo do momentu opublikowania łaty.
Poniżej przedstawiamy porównanie liczby łat publikowanych w latach 2006-2008. Jak widać, trzy ostatnie lata są pod tym względem zbliżone.

Obraz
© Załatane luki w zabezpieczeniach w latach 2006-2008 (fot. Kaspersky Lab)

Szczegółowe tabele dla roku 2006 i 2007 można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab:
• http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=370
• http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=444

_ "Pamiętajmy, że nastrój świąteczny i noworoczny udziela się także cyberprzestępcom" , mówi Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab Polska. "Okres ten nie nastraja ich jednak bardziej pokojowo. Wręcz przeciwnie - są nastawieni na jeszcze większy zysk." _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)