ycipk-3a3ej4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Wiadomości

Latający robot-orzeł zapoluje i wymieni żarówkę

Wyposażony w sztuczne ramię latający robot nie tylko potrafi chwytać w locie zdobycz jak orzeł, ale w przyszłości może nawet wymienić żarówkę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Latający robot-orzeł zapoluje i wymieni żarówkę
(Thinkstockphotos)
ycipk-3a3ej4

Justina Thomasa z University of Pennsylvania w Filadelfii zainspirował chwytający w locie szponami ryby orzeł bielik amerykański. Thomas opracował błyskawicznie działający chwytak zaopatrzony w szpony dla przypominających śmigłowce małych, bezzałogowych aparatów latających (UAV), zwanych też dronami.

Naukowcy zaobserwowali, że dzięki przemieszczaniu nóg i szponów w kierunku przeciwnym do kierunku poruszania się orły mają więcej czasu na uchwycenie zdobyczy i nie muszą spowalniać lotu. Naśladując naturę, badacze wydrukowali na drukarce 3. końcówkę zaopatrzoną w trzy szpony i przyczepili ją do zmotoryzowanej kończyny o długości 10 centymetrów.

Gdy całość przymocowano w środku ciężkości drona, był on w stanie chwytać nieruchome obiekty, nad którymi przelatywał.

ycipk-3a3ej4

Tymczasem Christopher Korpela z Drexel University (także Filadelfia) opracowuje oprogramowanie stabilizujące lot dla dronów z chwytakami, aby nie traciły równowagi pod wpływem chwytanego ładunku. Zasada działania oparta jest na naturalnym zachowaniu ptaków, które tak balansują zdobyczą, by nie stracić kontroli. Taki dron mógłby na przykład otworzyć sobie drzwi używając klamki albo wymienić żarówkę pod sufitem wielkiej hali, obcinać gałęzie drzew czy reperować mosty.

Oprogramowanie ma zostać zademonstrowane w maju, podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej robotyki i automatyzacji w niemieckim Karlsruhe.

Największe wpadki tajnych służb

Polub WP Tech
ycipk-3a3ej4
ycipk-3a3ej4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3a3ej4