Laserowe myśliwce - nowe, niszczycielskie samoloty

Laserowe myśliwce - nowe, niszczycielskie samoloty

Laserowe myśliwce - nowe, niszczycielskie samoloty
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
25.11.2013 11:19, aktualizacja: 25.11.2013 14:08

No i mamy prawdziwe "Gwiezdne wojny". Amerykańskie lotnictwo chce opracować lasery bojowe, które będzie można zainstalować w myśliwcach szóstej generacji.

W ciągu ostatnich stu lat walka powietrzna zawsze opierała się na jakiegoś rodzaju pociskach kinetycznych. Na początku lotnicy po prostu zrzucali granaty na żołnierzy nieprzyjaciela, później pojawiły się działka i karabiny maszynowe, a dziś wykorzystuje się zaawansowane rakiety samonaprowadzające. Amerykański ośrodek badawczy Air Force Research Lab chce jednak do walki powietrznej wykorzystać zupełnie inny rodzaj broni - lasery. Przyszłe myśliwce USAF mają być wyposażone zarówno w defensywne, jak i ofensywne lasery bojowe.

Najpierw lasery defensywne, a potem do niszczenia samolotów wroga

Amerykańskie lotnictwo zainteresowane jest w szczególności trzema rodzajami broni laserowej i nie są to "fazery", "blastery" czy "lascanony". Pierwsza broń, jaką chce zamówić USAF to lasery defensywne, których zadaniem będzie "oślepianie" czujników wroga. Kolejny rodzaj defensywnych laserów, tym razem o większej mocy, będzie miał za zadanie przechwytywanie rakiet przeciwnika. Ostatnim rodzajem lasera, ma być laser przeznaczony do bezpośredniego zwalczania samolotów wroga. Na konkretne propozycje takich systemów Air Force Research Lab czeka do końca roku.

Istniejące broń laserowa jest zbyt duża i ciężka

W całej sprawie najlepsze jest to, że nie jest to tak abstrakcyjny pomysł, jakby mogło się wydawać. Lasery przeznaczone do celów bojowych już teraz istnieją i są bardzo skuteczne. Udowodnił to na przykład niemiecki Rheinmetall, który w zeszłym roku przeprowadził udane testy poligonowe własnego lasera o mocy 50 kW, czy marynarka wojenna USA, która w przyszłym roku zamierza zainstalować na swoich okrętach opracowany przez siebie defensywny system LaWS.

Problem polega na tym, że w obu tych przypadkach wojskowe lasery półprzewodnikowe, są bardzo ciężkie i trudno oczekiwać, by przy aktualnym stanie techniki zmieściły się pod skrzydłami jakiegokolwiek myśliwca. Tymczasem USAF chce, by opracowane na ich zamówienie "systemy laserowe wraz z systemami kierowania wiązką promieni świetlnych, zostały opracowane w taki sposób, by były niezależne od platformy i mogły operować na wysokościach od poziomu morza do 6. 000 stóp i przy prędkościach Mach 0,6 do 2,5".

Broń będzie działać już za rok

Przyjęty przez Air Force Research Lab plan zakłada, że do października 201. roku sprzęt powinien działać w laboratorium. W roku 2022 mają rozpocząć się pierwsze testy w symulowanych warunkach bojowych a do roku 2030 nowa broń ma być gotowa do tego, by zainstalować ją w myśliwcach przewagi powietrznej szóstej generacji.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)