Larwy robaków tworzą "sztuczną nogę". Pomaga im skakać [Zobacz wideo]

Larwy robaków tworzą "sztuczną nogę". Pomaga im skakać [Zobacz wideo]

Larwy robaków tworzą "sztuczną nogę". Pomaga im skakać [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Holger Kirk
Karolina Modzelewska
09.08.2019 15:10, aktualizacja: 09.08.2019 15:29

Larwy robaków nie posiadają nóg. Naukowcy zaobserwowali jednak, że mogą skakać nawet na wysokość 18 cm. Wszystko to za sprawą sztucznej nogi, którą formułują z własnego ciała.

Naukowcy wykorzystując bardzo precyzyjne kamery, badali zwyczaje larwy muszek zaliczanych do rodziny pryszczarkowatych. Owady te są szkodnikami, które często żerują na roślinach. Na ich powierzchni tworzą różnego rodzaju naroślą, z których wyskakują, gdy są zaniepokojone lub ich powłoka zostanie uszkodzona.

Jak larwy skaczą

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Journal of Experimental Biology, aby beznoga larwa mogła wyskoczyć, przybiera kształt przypominający pętle i przekształca część ciała w coś, co przypomina nogę.

W celu oszczędzenia energii niezbędnej do skoku, larwy stabilizują jeden koniec swojego ciała na podłożu np. na powierzchni liścia, a drugim ślizgają się, aż do momentu ich zetknięcia się ze sobą. Następuje wówczas zastrzyk energii, który pozwala larwie wystrzelić w powietrze.

Naukowcy przyjrzeli się bliżej przygotowaniom do skoku, odległościom jakie pokonują larwy, a także sposobowi "wyzwalania" energii. Ich zdaniem technikę stosowana przez larwy można porównać do tej, którą wykorzystują pchły.

Larwy wykorzystuję mechanizm adhezyjny

Po raz pierwszy zwrócono uwagę na występowanie tzw. mechanizmu adhezyjnego, czyli na łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych.

Zdaniem współautorów badania – Mike Wise z Roanoke College i Gregory'ego Sutton z brytyjskiego University of Lincoln, larwy muszek posługują się systemami klejącymi, które większość z owadów posiada w swoich odnóżach. Dzięki nim przyklejają swoją głowę do ogona. –To ekscytujące, że to miękkie, papkowate zwierzę używa mechanizmu adhezyjnego do stworzenia sztucznej nogi, którą następnie wykorzystuje do skoku w powietrze -.

Naukowcy wskazują, że larwy mogą pokonywać znacznie większe odległości przy użyciu o wiele mniejszej energii podczas skakania niż pełzania. Dlatego też, ruch skaczący może być bardziej powszechny w przypadku beznogich larw, niż mogłoby się to wydawać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)