Trwa ładowanie...
d3k1r3d

Laptop dla gracza. Wydajny układ graficzny w dobrej cenie

Laptopy gamingowe zyskują coraz większą popularność wśród miłośników elektronicznej rozgrywki. Mogłoby się wydawać, że najnowsze produkcje wymagają komputera stacjonarnego z wysokiej półki. Nic bardziej mylnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gracze nie muszą ograniczać się do komputerów stacjonarnych
Gracze nie muszą ograniczać się do komputerów stacjonarnych (Pexels)
d3k1r3d

Wydajny układ graficzny, szybki procesor, dobrej jakości ekran, łatwy dostęp do systemu wentylacji, a przede wszystkim wygoda użytkowania – to dają nowoczesne laptopy do gier. Mając do dyspozycji dobrej jakości sprzęt, możesz grać w co chcesz i kiedy chcesz.

Laptop gamingowy – co to znaczy?

Obok klasycznych modeli laptopów coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie serii gamingowych. Charakteryzują się zdecydowanie lepszą wydajnością, szybkością i mocą, co upodabnia je do wydajnych komputerów stacjonarnych. Jednocześnie oferują większą mobilność, a by zapobiec uszkodzeniom podczas transportu, obudowa wykonana jest z bardziej wytrzymałych materiałów.

Karta graficzna – dedykowana zamiast zintegrowanej

Każdy laptop wyposażony jest w zintegrowany z procesorem układ graficzny, który przydaje się głównie do przeglądania sieci i oglądania filmów, ale niestety kompletnie nie radzi sobie z uruchamianiem nowoczesnych gier. W tym celu potrzebujesz dedykowanej karty graficznej. To od niej zależy, jak dużą rozdzielczość i ilość detali będziemy w stanie wyświetlić bez spadku liczby klatek na sekundę. Przyjmuje się, że aby cieszyć się nowoczesnymi produkcjami na najwyższych ustawieniach, powinno się zainwestować w układ graficzny z około 4 GB pamięci. Laptop gamingowy Lenovo Legion Y540 wyposażono w wydajną kartę graficzną MSI GeForce GTX 1650 GAMING X z 4 GB pamięci, czyli tyle, ile potrzebujesz.

Procesor – Intel czy AMD?

Nawet najlepsza jednostka graficzna nie będzie w stanie wykorzystać pełni swoich możliwości, jeśli nie będzie z nią współpracować wydajny procesor. W przypadku laptopów gamingowych minimum jest procesor czterordzeniowy, choć warto pomyśleć o modelach sześcio-, a nawet ośmiordzeniowych. Warto również zwrócić uwagę na podawane przez producenta oznaczenia. Najbardziej wydajne procesory gamingowe oznaczone są symbolami H lub HQ. Wiele laptopów korzysta z układów Intela, choć godną zainteresowania alternatywą są układy AMD Ryzen.

Dyski HDD i SSD

Do niedawna wszystkie laptopy wyposażone były w dyski HDD, tymczasem obecnie standardem powoli stają się szybsze dyski SSD. Dzięki nim system i aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, a wczytanie stanu gry zajmuje zaledwie chwilę. Niestety, dyski SSD są znacznie droższe niż starsze wersje, dlatego dobrą alternatywą wydaje się korzystanie z dwóch dysków – na jednym umieścisz system operacyjny, na drugim wszystkie istotne dane.

Pexels

Ile pamięci RAM powinien mieć laptop?

Przeważnie laptopy gamingowe wyposażone są w 8 lub nawet 16 GB pamięci RAM, co w zupełności wystarczy do potrzeb większości użytkowników. Pamiętaj, że sprzęt przeznaczony dla graczy ma możliwość ręcznego modyfikowania pamięci RAM, wystarczy jedynie otworzyć dolną część obudowy i wmontować nowe moduły.

Kwestia chłodzenia

Wysoka wydajność poszczególnych komponentów powinna iść w parze z dobrym systemem chłodzącym. Jeśli komponenty będą się przegrzewać, przy dłuższym posiedzeniu przy komputerze odnotujesz znaczny spadek wydajności. Aby temu zapobiec, producenci instalują dodatkowe wentylatory o sporej wydajności, miedziane przewody odprowadzające, a także specjalne płytki pochłaniające ciepło.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3k1r3d

Podziel się opinią

Share

d3k1r3d

d3k1r3d
Więcej tematów