Laboratorium ciekawości - sposób na nudne wakacje

Laboratorium ciekawości - sposób na nudne wakacje

Laboratorium ciekawości - sposób na nudne wakacje
Źródło zdjęć: © Centrum Nauki Kopernik
06.08.2014 13:11, aktualizacja: 06.08.2014 15:10

Czy obcowanie z nauką może być atrakcyjne w wakacje? Kiedy chcemy zapomnieć na chwilę o pracy, szkole, obowiązkach i oddać się rozrywce i przyjemnościom? Jesteśmy przekonani, że aktywny wypoczynek to doskonały wybór na lato – nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu. By się o tym przekonać, wystarczy przez godzinę poeksperymentować w wakacyjnych Minilabach Centrum Nauki Kopernik. Laboratorium chemiczne, biologiczne i fizyczne oraz pracownia robotyczna to miejsca niezwykłe. Całe rodziny mogą w nich prowadzić doświadczenia i odkrywać w sobie nowe pasje.

Kiedy myślimy o biologii, najczęściej przed oczami staje na mikroskop. Chemia kojarzy się z bulgocącymi probówkami. Dlaczego właśnie takie wspomnienia tkwią w naszych głowach? Dlaczego nie wykład, podręcznik, równania? Bo najlepiej pamiętamy wydarzenia najciekawsze, a do takich należy samodzielne eksperymentowanie. W zasadzie, w ten sposób zbieramy większość naszego życiowego doświadczenia. Od dziecka, kierowani wrodzoną ciekawością, poznajemy świat korzystając ze zmysłów. Badamy otaczającą nas rzeczywistość za pomocą rąk, języka, wzroku i słuchu. Nawet jeśli potem czerpiemy wiedzę z podręczników, ta potrzeba doświadczania i płynąca z niej przyjemność nie zanika. Wystarczy o niej sobie przypomnieć, a taką szansę dają Minilaby w Koperniku. Dodatkowo, pozwalają na eksperymenty niecodzienne –. z wykorzystaniem specjalistycznych akcesoriów, rzadkich substancji , w niekonwencjonalnych warunkach. Można tu wyprodukować swój autorski krem, zbadać możliwości własnego organizmu, stworzyć robota czy wyhodować kryształ.
To doskonała zabawa rodzinna - dla dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków. Pozwala wspólnie przeżyć niezapomnianą przygodę, podczas której nikt nie będzie się nudził.

Zajęcia w laboratorium biologicznym, chemicznym, fizycznym i pracowni robotycznej odbywają się codziennie oprócz poniedziałków o 11.30. 12.45 i 14.00. Trwają 45 minut, kosztują 9 zł i można wziąć w nich udział już od 9. roku życia (dzieci 9-13 lat z dorosłym opiekunem, który też musi mieć bilet).

W programie:

Tajemnice kryształów

Fizyka pozwala wszystko zmierzyć, opisać i zrozumieć dlaczego coś się dzieje. Dzięki niej możemy przewidzieć wszystkie zjawiska, które zachodzą wokół nas. Jest kluczem do zrozumienia świata –. nie ma zjawiska, którego nie dałoby się opisać językiem fizyki.

Co łączy piasek warty 3 gr/kg i procesor Intel Itanium za prawie 1. tys. zł? Bez zwykłego piasku, nie byłoby procesora. To z niego izoluje się krzem, a następnie tworzy monokryształ, który pocięty na plasterki staje się podstawą utrzymująca elektronikę procesora. Wykorzystując jeden kryształ, można skonstruować 130 nowoczesnych procesorów. Jak widzimy, finansowa potęga firm technologicznych związana jest z produkcją kryształów. Na zajęciach w Minilabach stworzycie je samodzielnie i zobaczycie, w jak niezwykły sposób niektóre z nich uginają światło, a inne świecą. Poznacie kryształy przenoszące obraz z jednego miejsca na drugie oraz takie, które pamiętają swój kształt.

Obraz
© (fot. Centrum Nauki Kopernik)

Kremowa receptura

Chcemy czy nie, chemia otacza nas zewsząd i towarzyszy przy najprostszych czynnościach: pieczeniu ciasta, wrzucaniu cytryny do herbaty czy modelowaniu włosów. Zajrzyjmy do domowej kuchni. Mamy tu jajka, mąkę, cukier, proszek do pieczenia. Wystarczy je zmieszać, wlać do foremki, wstawić do gorącego piekarnika i do głosu dochodzi nauka. Dla laika –. ciasto rośnie. Chemik widzi nieco więcej - proszek do pieczenia zawiera węglan sodowy, który w temperaturze powyżej 60°C ulega rozkładowi i wydziela dwutlenek węgla. Gaz ten próbuje uciec w powietrze, przeciskając się w górę przez masę zastygającego ciasta, powodując jego spulchnianie i unoszenie się. Brzmi poważnie? Przecież to wciąż to samo ciasto i ten sam piekarnik!

Podczas wakacyjnych zajęć opuścimy kuchnię i przeniesiemy się do łazienki. Sprawdzicie, ile składników zawiera przeciętny krem i które z nich są naprawdę potrzebnych. Samodzielnie stworzycie własny krem, dostosowany do swoich potrzeb. Wykorzystacie masło Karite, wyciąg z aloesu czy ekstrakt z zielonej herbaty.

Roślinna orkiestra

Biologia to nauka o życiu. Pozwala lepiej zrozumieć nas samych i mechanizmy, którym podlegają żywe organizmy. Chociaż praca biologa może kojarzyć się hodowlą roślin lub obserwacją zwierząt, tak naprawdę trzon tej nauki stanowią obecnie badania struktur znacznie mniejszych: komórek i genów. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne technologie i skomplikowane urządzenia. Niektóre z nich wypróbujecie podczas Minilabów.

Będziecie mogli dosłownie zagrać komuś na nosie i sprawdzić, czy kwiaty potrafią krzyczeć kiedy brakuje im wody. Przekonacie się, że owoce mogą być równie muzykalne jak pianino. Dzięki skonstruowanemu w naszym laboratorium interfejsowi człowiek-człowiek –. będziecie mogli sterować ruchem ręki innych osób.

Szczotkobot

Robotyka to młoda dziedzina, która łączy w sobie informatykę, matematykę, fizykę i technikę. W pracowni robotycznej rozwijamy zdolności techniczne (budujemy roboty), informatyczne (tworzymy algorytmy), pogłębiamy wiedzę z matematyki (poznajemy geometrię) i z fizyki (dowiadujemy się, jak działają np. czujniki oraz serwomechanizmy). Robotyka łączy się także z naukami humanistycznymi. To czeski pisarz Karel Ĉapek w 192. r. jako pierwszy użył słowa „robot”, a w 1942 roku Isaac Assimov pisał o robotyce w opowiadaniu „Runaround”.

Szczotkobot jest wielkości główki szczoteczki do mycia zębów, ma bardzo dużo nóg, a na plecach –mały silnik, dzięki któremu bardzo szybko się porusza. Takie właśnie stworzenie możecie samodzielnie zbudować na zajęciach. Przy okazji nauczycie się lutować oraz poznacie zasady działania prostych elementów i układów elektronicznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)