Trwa ładowanie...
d34get5
d34get5
CHIP

Kupujesz nowy sprzęt? Zapłacisz karę, jeśli nie oddasz starego

Mimo wyraźnego zakazu Polacy dalej masowo wyrzucają zużyty sprzęt elektroniczny do śmietnika. Stamtąd komputery, telewizory, lodówki i pralki trafiają najczęściej na złom, a nie do recyklingu. Ministerstwo Środowiska pracuje nad ustawą, która ma wpłynąć na ten stan rzeczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d34get5
 (fot. www.chip.pl)
((fot. www.chip.pl))

W tym temacie potrzebne są gruntowne zmiany i dobrze, że Ministerstwo Środowiska pracuje nad rozwiązaniem problemu elektronicznych śmieci. Niestety podchodzi do niego z niezupełnie słusznej strony.

Jeśli ustawa przejdzie, po zakupie nowego sprzętu elektronicznego stary będziemy mogli zostawić bezpośrednio w sklepie lub w miejscu dostawy, a tym najczęściej jest nasz dom. Do tej pory to na nas ciążył obowiązek zapłaty za przewóz sprzętu - wkrótce to sprzedawca będzie musiał zorganizować transport. Z punktu widzenia konsumenta jest to niewątpliwy plus.

d34get5

Problem pojawi się w momencie, gdy nie będziemy chcieli oddać zużytego sprzętu. Przecież nie zawsze kupując nowego smartfona czy telewizor stary egzemplarz od razu wyrzucamy na śmietnik. Według opracowywanej ustawy jeśli nie dostarczymy od razu przy zakupie nowego sprzętu jego starego odpowiednika, zapłacimy opłatę depozytową w wysokości 15 zł. Będzie można ją odzyskać, jeśli w ciągu 30 dni oddamy zużyty sprzęt. Zebrane w ten sposób środki mają pokryć koszty gospodarowania elektrośmieciami i dofinansowanie sprzedawców zapewniających transport sprzętu.

A co Wy sądzicie o wprowadzeniu takiej opłaty? 15 zł to niby niedużo, ale w ten sposób automatycznie karze się wszystkich, kupujących nowy sprzęt, zmuszając ich niejako do oddawania starego...

_ Zdjęcie elektronicznych śmieci pochodzi z serwisu Shutterstock _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Organizacje antypirackie odnoszą kolejne zwycięstwo

d34get5

Podziel się opinią

Share
d34get5
d34get5
Więcej tematów