Trwa ładowanie...
dug5fq4
Wiadomości

Kupiłeś telefon w Plusie za gotówkę? Też możesz mieć niechcianą aplikację

Plus specjalną aplikację instaluje w telefonach kupionych na raty, by móc je zdalnie wyłączyć, gdy opłaty nie są spłacane. Okazuje się, że podobne oprogramowanie może się znaleźć w sprzęcie za gotówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Operator może zdalnie wyłączyć komuś telefon, jeśli właściciel nie płaci rat
Operator może zdalnie wyłączyć komuś telefon, jeśli właściciel nie płaci rat (PAP, Fot: PAP/EPA)
dug5fq4

Smartfony Samsunga zintegrowane są z platformą Samsung KNOX. W sprytny sposób opcja wykorzystywana jest także przez operatorów. Na początku roku portal Zaufana Trzecia Strona ujawnił, że operator może zdalnie wyłączyć komuś telefon, jeśli właściciel nie płaci rat. Póki co z takiej opcji korzysta tylko Plus. Sprawa już jest na celowniku GIODO, UKE i UOKiK.

Okazuje się jednak, że aplikacja pozwająca zdalnie wyłączyć telefon może znaleźć się w sprzęcie, który zakupiony został nie na raty, a za gotówkę. O problemie informuje jeden z czytelników serwisu Niebezpiecznik.

dug5fq4

"Umowa biznesowa podpisana z Polkomtel na kilkadziesiąt kart sim + aparaty telefonicznie. Brak sprzedaży ratalnej, płatność za telefony jednorazowa na początku. Kilka sztuk to Samsung Galaxy S8" - pisał użytkownik, który znalazł na swoim telefonie niepożądane oprogramowanie.

W rozmowie z Niebezpiecznikiem rzecznik Plusa potwierdził, że przez przypadek program może znajdować się telefonach, które nie są sprzedawane na raty:

"Przy skali realizowanych w ten sposób umów może się niestety zdarzyć przypadek, że zostanie ona (aplikacja – red.) pobrana na telefon klienta, który w całości nabył go za gotówkę. W takim przypadku klient powinien się do nas zgłosić i wówczas nadawane jest mu uprawnienie do odinstalowania aplikacji i może ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana" - tłumaczy.

Już wcześniej operator zapewniał, że program nie ma dostępu do danych użytkownika. I że służy do informowania o zaległościach, a w przypadku osób, które regularnie nie opłacają rat, do zablokowania urządzenia. Tyle że dodatkowe oprogramowanie pozwalające zdalnie wyłączyć telefon w sprzęcie, który się kupiło, to wpadka operatora.

Szczególnie uważać powinny osoby, które kupują telefony samsunga z drugiej ręki. Może się okazać, że użytkownikiem sprzętu była wcześniej osoba nie spłacająca rat. A to nam zostanie zablokowany telefon.

dug5fq4

Podziel się opinią

Share

dug5fq4

dug5fq4
Więcej tematów