Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Internet
23-01-2009 (11:10)

Kto w Polsce ma najlepszy Internet mobilny?

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, uzyskał najwyższą ocenę moblilnego internetu. Na kolejnym miejscu uplasowała się bezprzewodowa sieć PTK Centertel, operatora sieci Orange - wynika z raportu firmy analitycznej Audytel. Audytel podczas środowej konferencji przedstawił wnioski z raportu dot. mobilnego internetu, przygotowanego na podstawie 2,5 tys. pomiarów. Firma przeprowadziła je w 4 sieciach komórkowych oferujących usługę - P4, Polkomtel, PTC, PTK Centertel. Najwyższą ocenę uzyskał Polkomtel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto w Polsce ma najlepszy Internet mobilny?
(Jupiterimages)

Jak podkreślono w raporcie, usługi Polkomtela cechowały się największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi osiągami prędkości pobierania danych, przekraczającymi 5,5 Mbit/s. Nieznacznie ustępuje mu PTK Centertel. Satysfakcjonujące wyniki - zdaniem analityków - odnotowały także PTC i P4.

"Badano nie tyle rozmieszczenie masztów czy parametry infrastruktury, ale mierzono rzeczywiste wartości połączeń w typowych lokalizacjach. Ocena końcowa, przyznawana każdemu operatorowi, była sumą ocen punktowych dla kategorii prędkości pobierania i wysyłania danych, opóźnień oraz stabilności połączenia - maksimum to 10. pkt. Najlepszy okazał się Polkomtel (95,7 pkt), nieznacznie zwyciężając z PTK Centertel (93,7 pkt)" - poinformował prowadzący konferencję Krzysztof Król, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Samsung NC10 to jedna z ciekawszych propozycji w ofercie iPlusa
Podziel się

Niżej uplasowało się dwóch pozostałych operatorów - PTC (76,3 pkt) i P4 (72,4 pkt). Polkomtel uzyskał maksymalną punktację za prędkość pobierania danych i za stabilność połączenia. Z kolei PTK Centertel został oceniony najwyżej w kategorii "opóźnienie przesyłania danych". Sieć osiągnęła też dużo punktów w kategorii prędkość pobierania danych.

Średnia prędkość pobierania danych dla wszystkich operatorów wyniosła nieco ponad 70. kbit/s. Pierwsze miejsce zajął Polkomtel (822 kbit/s) przed PTK Centertel (803 kbit/s). Poniżej średniej mierzonej dla wszystkich operatorów znalazły się PTC (645 kbit/s) i P4 (553 kbit/s).

Z kolei w przypadku średniej prędkości wysyłania danych liderem okazał się P4 (25. kbit/s). Za nim uplasowali się: PTK Centertel (230 kbit/s), PTC (207 kbit/s) i na ostatniej pozycji Polkomtel (165 kbit/s).

Pod względem opóźnienia przesyłania danych najmniejsze zanotował PTK Centertel (25. ms - milisekund; jednostka równa jednej tysięcznej sekundy). Zaraz za nim znalazł się Polkomtel (282 ms), a na dalszych miejscach - P4 (380 ms) i PTC (390 ms).

Liderem, jeśli chodzi o średnią stabilność przesyłania danych, okazał się Polkomtel z 76-proc. stabilnością. Pozostali operatorzy zanotowali niemal wyrównane wyniki - PTK Centertel (6. proc.), P4 (58 proc.), PTC (55 proc.).

Autorzy opracowania porównali poszczególne kategorie także ze względu na wielkość miast, w których prowadzono badania. Najlepszą średnią prędkość przesyłania danych w miastach do 5. tys. mieszkańców odnotował PTK Centertel (729 kbit/s), ale w większych miastach wygrywał Polkomtel (766 kbit/s w miastach 50-250 tys. mieszk., 898 kbit/s w miastach zamieszkiwanych przez ponad 250 tys. osób).

Z kolei najlepszą średnią prędkością pobierania danych na zewnątrz pomieszczeń może pochwalić się PTK Centertel (79. kbit/s), a wewnątrz - Polkomtel (890 kbit/s).

W opracowaniu znalazło się zestawienie 2. badanych miejsc w Polsce, gdzie odnotowano największe szybkości pobierania danych - 18 przypada na Warszawę. Pierwsza ósemka to miejsca, gdzie najszybszy okazał się Polkomtel, m.in. gmach główny Politechniki Warszawskiej (ze średnią prędkością 5 644 i 5 580 kbit/s) i biurowiec przy ul. Wspólnej (3 790 kbit/s).

We wnioskach z przeprowadzonych badań znalazło się stwierdzenie, że codzienne korzystanie z mobilnego internetu nie ustępuje dostępowi stacjonarnemu.

"Strony www oraz pliki multimedialne pobierają się w zasadzie równie szybko, niekiedy tylko można odczuć nieco większe opóźniania przy przeglądaniu skomplikowanych stron www. Omawianych opóźnień nie odczuwa się natomiast w znaczącym stopniu w aplikacjach VoIP typu Skype" - czytamy w raporcie.

Audytel to firma doradcza zajmująca się m.in. audytem sektora teleinformatycznego.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.