Trwa ładowanie...
d8e2nrq

Księżyc "odwiedzi" w weekend kilka planet. Niezwykłe zbliżenie na nocnym niebie

Tydzień rozpoczęliśmy od pełni Księżyca, ale w weekend Srebrny Glob minie kolejno planety Neptun, Mars i Uran. To jednak nie wszystko, co zobaczymy przed 9 sierpnia na niebie, a do obserwacji większości zjawisk nie potrzeba teleskopu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia Księżyca już za nami, ale to nie koniec niezwykłych zjawisk na niebie
Pełnia Księżyca już za nami, ale to nie koniec niezwykłych zjawisk na niebie (NASA)
d8e2nrq

Pełnię Księżyca Jesiotra mogliśmy obserwować na niebie do 5 sierpnia, jednak teraz nasz naturalny satelita zaczął przygasać, dążąc powoli do nowiu, który będzie miał miejsce 18 sierpnia. Do tego czasu na nocnym niebie na szczęście nie zabraknie atrakcji.

Księżyc w sąsiedztwie planet

W nocy z 7 na 8 sierpnia będziemy mogli obserwować, jak Księżyc mija planetę Neptun. Niestety zaobserwowanie tego spotkania będzie bardzo trudne ze względu na to, że Srebrny Glob wciąż świeci z prawie 90 proc. jasnością, z kolei Neptun znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem.

d8e2nrq

Tej samej nocy będziemy mieć również szansę zobaczyć niezwykłe zbliżenie Księżyca i Marsa. Kolejnej nocy oba obiekty znajdą się jeszcze bliżej siebie, a Czerwona Planeta w ciągu weekendu będzie jaśniała coraz bardziej. Księżyc przy tym będzie coraz ciemniejszy, więc obserwacja kolejnych zjawisk powinna być łatwiejsza.

Pod koniec weekendu nieopodal Marsa i Księżyca swoją pętlę na niebie zakreśli Uran. Chociaż odnalezienie go nie będzie proste dla amatorów, to pomóc w tym mogą aplikacje do obserwacji nocnego nieba.

Jowisz i jego księżyce

Księżyc zaczął oddalać się od Jowisza i Saturna, ale te dwie planety wciąż mogą przykuwać uwagę miłośników astronomii. 7 sierpnia, po godz. 22:00 Ganimedes wejdzie na tarczę Jowisza. Oznacza to, że przez całą noc będzie można obserwować przejście księżyca na tle planety. Cień największego z księżyców galileuszowych powinien być widoczny nawet przez lornetki.

d8e2nrq

Już 9 sierpnia po północy będzie można obserwować, jak kolejny księżyc, Io chowa się za planetę. Warto również wspomnieć, że poza Jowiszem, na niebie będzie można zobaczyć też Saturna i jego księżyc - Tytana.Obserwacja ich jednak będzie znacznie trudniejsza.

* Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu*

Noc spadających gwiazd coraz bliżej

Warto również wspomnieć, że chociaż maksimum roju Perseidów będzie miało miejsce dopiero w przyszłym tygodniu, to już teraz na niebie jest szansa zobaczyć spadające gwiazdy. O Perseidach pisaliśmy szerzej w naszym wcześniejszym tekście, ale przypominamy o tym w związku ze zbliżającym się maksimum (12 sierpnia).

d8e2nrq

Podziel się opinią

Share
d8e2nrq
d8e2nrq
Więcej tematów