Krowy pomagają chronić bociany. Naukowcy odkryli ważną zależność

Krowy pomagają chronić bociany. Naukowcy odkryli ważną zależność

Krowy pomagają chronić bociany. Naukowcy odkryli ważną zależność
Źródło zdjęć: © Getty Images | Barcroft Media / Contributor
Karolina Modzelewska
25.03.2020 11:16

Naukowcy ustalili, że wolno pasące się krowy mają wpływ na zdolności bocianów białych do znajdywania pożywienia. Ich obecność przekłada się na sukcesy łowieckie ptaków. Dlatego lepszym rozwiązaniem niż dokarmianie bocianów może być przywracanie wolnego wypasu bydła.

Badania dotyczące sukcesów łowieckich bocianów białych, które w Polsce są objęte ochroną, zostały przeprowadzone przy współpracy trzech ośrodków naukowych. Prace prowadziły: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Uniwersytet w Cambridge oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Okazało się, że bociany nie bez powodu wybierają łąki i pastwiska, na których wypasane są krowy.

Krowy mają wpływ na sukces bocianów białych

- Krowy mogą mieć kolosalne znaczenie w ochronie bociana białego. Nasze badania przeprowadzone w ekstensywnym krajobrazie rolniczym północnej Polski potwierdzają, że wpływają one na zwiększanie sukcesu łowieckiego u tych ptaków. Na obszarze tym krowy w większości gospodarstw rolnych przebywają cały sezon na zielonych pastwiskach. Nic zatem dziwnego, że jest to rejon najliczniejszego występowania bocianów w Polsce – stwierdził Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w rozmowie z portalem Nauka w Polsce.

Naukowcy ustalili, że bociany chwytały ofiary znacznie częściej w towarzystwie krów, niż w przypadku samotnego żerowania. Dodatkowo zaobserwowali, że wymagało to od nich znacznie mniej wysiłku.

Zobacz też: Palmy wyrosły z nasion sprzed 2000 lat. To pierwszy taki przypadek.

- W przypadku bocianów żerujących przy krowach prawie 90 proc. prób polowania kończyło się sukcesem, a w przypadku ptaków polujących samotnie, niecałe 60 proc. – podkreślił Zbyryt.

Doświadczenia bocianów

Co stoi za sukcesem łowieckim bocianów w pobliżu krów? Eksperci uważają, że geneza takiego zachowania może mieć swoje źródło w ich pochodzeniu oraz miejscach, w których odbywają lęgi.

Ptaki najprawdopodobniej przeniosły swoje zwyczaje towarzyszące polowaniu z obszarów południowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o sawannę, gdzie bociany żerowały obok dużych przeżuwaczy. Zyskane tam doświadczenie przeniosły do Europy.

Wyniki badania rzucają nowe światło na programy reintrodukcji bocianów białych, realizowane w Europie Zachodniej. Ich głównym założeniem jest dokarmiane ptaków. Zdaniem naukowców takie działanie można by było zastąpić przywróceniem wolnego wypasu krów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)