Kotlin i Swift - czyli jak zostać programistą mobilnym

Kotlin i Swift - czyli jak zostać programistą mobilnym17.10.2022 15:31
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany Mindbox

Programowanie aplikacji mobilnych to niezwykle atrakcyjna, pod względem nowych wyzwań, perspektyw branży i wynagrodzeń ścieżka zawodowa dla osoby, która wiąże swoją przyszłość właśnie z językami programowania. Jednak już na początku niezbędne jest uzyskanie odpowiedzi na kilka pytań. Jaki język wybrać? Jak się go nauczyć? Gdzie szukać pomocy w harmonijnym rozwoju swoich kompetencji?

Programowanie aplikacji mobilnych 

Urządzenia mobilne rządzą światem technologii. Jest to niezaprzeczalny fakt, którego dowodem są twarde liczby. Zgodnie z danymi instytutu Raport strategiczny, już ponad 90% internautów używa urządzeń mobilnych, takich jak telefony czy tablety do aktywnego korzystania z sieci. Coraz więcej firm akceptuje ten trend, oferując swoim klientom dedykowane aplikacje mobilne, ułatwiające interakcje z klientem a także oferujące dodatkowe funkcjonalności. 

Liczba aplikacji na popularne platformy, takie jak Android i iOS wzrasta, a wraz z rozwojem rosną także wymagania użytkownika końcowego. To jeden z powodów, dla których branża IT szczególną uwagę przykłada do rozwoju technologii ułatwiających tworzenie natywnych aplikacji mobilnych, takich jak Kotlin czy Swift, ale też frameworków, które zwiększają wydajność pracy poprzez symultaniczne tworzenie aplikacji na wszystkie platformy. Rynek aplikacji mobilnych jest niezwykle chłonny i zapewnia doskonałe perspektywy rozwoju dla młodych adeptów programowania. 

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Jak zacząć przygodę z programowaniem aplikacji mobilnych? 

W jaki sposób powinniśmy podejść do rozpoczęcia programowania aplikacji mobilnych? Na początek wybór optymalnej ścieżki rozwoju. Każdy z nas zobowiązany jest do prześwietlenia rynku i zweryfikowania, na jakie stanowiska obecnie jest największy popyt branży. 

Szybki przegląd strony mindboxgroup.com - kariera pozwoli nam dowiedzieć się, jakie technologie zgłaszają największe zapotrzebowanie. Dlaczego powinniśmy sprawdzać takie kwestie już na początku? Ze względu na odpowiednie alokowanie zasobów czasu i energii. Nauka technologii popularnych jest niezwykle rentowna, głównie ze względu na odpowiednie perspektywy na rynku pracy. Dlaczego mielibyśmy uczyć się jakieś technologii, jeśli żadna firma nie poszukuje specjalistów w tej dziedzinie? Oczywiście nie ma niczego złego w poszerzaniu swoich horyzontów, jednak dobrą praktyką jest edukowanie się w nowych kierunkach już w momencie, gdy mamy zapewnioną pracę. Gdy ustalimy najważniejszą kwestię, czyli technologie, w których chcemy się rozwijać, czas na znalezienie odpowiednich pomocy dydaktycznych.

Samodzielna nauka to ostateczność, która stanowi odpowiednie rozwiązanie dla wyjątkowo zdyscyplinowanych programistów. Raczej rekomenduje się uczyć samodzielnie jedynie w celu dopełnienia wiedzy, którą bazowo uzyskamy podczas szkolenia, warsztatów lub bootcampów - popularnych, kilkunasto-tygodniowych kursów, które w praktyce przygotują nas do podjęcia pracy w pierwszej firmie IT. Podczas bootcampów realizujemy szereg praktycznych projektów, które ułatwią nam zdobycie pierwszej pracy i będą stanowiły atut dla rekruterów.

Kotlin czy Swift - czyli jaki język programowania wybrać?

Dwie technologie - Kotlin i Swift uchodzą za najpopularniejsze w kontekście programowania aplikacji mobilnych. Która z nich jest lepsza dla początkujących koderów? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kotlin, rozwijany przez Google i Swift stanowiący domyślny język aplikacji na iOS to proste w nauce i użyciu języki programowania, które czerpią garściami z technologii takich, jak Java czy Python.

Zarówno jeden, jak i drugi język charakteryzuje się relatywnie prostą składnią, świetnie przygotowanym środowiskiem programistycznym i liczną społecznością, która wesprze nas w każdej chwili zwątpienia. Bariera wejścia dla obu jest na podobnie niskim poziomie, dlatego ostateczna decyzja powinna zależeć od naszych obecnych preferencji względem użytkowania systemu operacyjnego, ale też perspektywami dalszego rozwoju w branży IT i środowisku programistów.

Artykuł sponsorowany Mindbox
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie