Koszulka, która pokaże twoje sny

Koszulka, która pokaże twoje sny
Źródło zdjęć: © Nyx Devices

31.05.2011 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z USA stworzyli T-shirt z układem elektronicznym monitorującym fazy snu. Urządzenie ma służyć do badań osób z bezsennością

Naukowcy z USA stworzyli T-shirt z układem elektronicznym monitorującym fazy snu. Urządzenie ma służyć do badań osób z bezsennością - poinformował magazyn Technology Review.

Naukowcy z USA stworzyli rozwiązanie składające się ze zwykłej koszulki z oddychającej tkaniny oraz wplecionej w jej włókna sieci bardzo cienkich elektrod. Na piersi wszyty jest płaski procesor, zbierający dane z elektrod. Urządzenie rozpoznaje fazę snu po częstotliwości i rytmie oddechu i wyświetla dane na małym ekranie OLED (ciekłokrystaliczny wyświetlacz organiczny) umieszczonym na piersi badanego. Nyx Somnus, bo tak nazywa się urządzenie rozpoznaje fazy REM, głębokiego snu i płytkiego.

Obraz
© (fot. Nyx Devices)

Podczas fazy REM oddech jest nieregularny, z różnicami w sile oddechów i przerwami pomiędzy nimi. Oddechy w trakcie snu głębokiego mają wyraźny sinusoidalny wzorzec i różnice między oddechami są niewielkie. Lekki sen ma średnie różnice między oddechami - twierdzi Matt Bianchi, neurolog z Massachusetts General Hospital, jeden wynalazców Somnus.

Badacze na potrzeby komercjalizacji wynalazku utworzyli firmę technologiczną - startup Nyx Devices - twierdzą, iż Somnus może zrewolucjonizować badania nad bezsennością. Do tej pory pacjent z bezsennością był badany w laboratorium przy użyciu wielu typów czujników zakładanych zarówno na klatkę piersiową jak i głowę, co sprowadzało dodatkowy stres i powodowało, że części badań nie dawało się przeprowadzić. Ponadto badania przy użyciu koszulki można powtarzać dowolną ilość razy w domu.

Obecnie badacze pracują nad stworzeniem takiego rozwiązania, aby dane z testów snu można było przenosić bezprzewodowo do komputerów. Naukowcy z Nyx Devices twierdzą, iż koszulka Somnus po przejściu testów, zostanie dopuszczona do użytku latem 2012 roku - początkowo zapewne w klinikach - i będzie kosztowała około 100 USD.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także