ycipk-4n97s3

Kosmos. Enceladus atakuje inne księżyce Saturna. Wystrzeliwuje ogromne ilości lodu

Księżyc Saturna, który uznajemy za najlepsze miejsce do życia w Układzie Słonecznym, tuż po Ziemi, okazuje się nie być tak bezpieczny. Na jego powierzchni dochodzi do procesów, w których ogromne ilości lodu wystrzeliwują w przestrzeń kosmiczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kosmos. Gejzery Enceladusa wystrzeliwują ogromne ilości lodu
Kosmos. Gejzery Enceladusa wystrzeliwują ogromne ilości lodu (NASA)
ycipk-4n97s3

Gejzery, których na Enceladusie znajduje się naprawdę sporo, wystrzeliwują ogromne ilości zmrożonej wody. Siła tego zjawiska jest na tyle duża, że lodowe kule osiągając prędkość ucieczki grawitacyjnej, trafiają w przestrzeń kosmiczną. A następnie uderzają w inne księżyce Saturna.

Zjawisko musi trwać od bardzo dawna. Obserwując pozostałych satelitów naturalnych Saturna, a szczególnie Mimasa i Tetydę, naukowcy zauważyli kilkudziesięciometrowe warstwy lodu. Brak atmosfery tych księżyców sprzyja temu zjawisku.

Już wielokrotnie udowadniano, że na Enceladusie znajdują się warunki sprzyjające życiu, a nawet odkryto złożone związki organiczne. Prawdopodobnie znajdują się na dnie oceanu, gdzie temperatury mogą sprzyjać rozwojowi. Tym samym pojawia się pytanie, czy wraz z lodowymi masami, na dwa księżyce Saturna są wystrzeliwane też mikroorganizmy?

ycipk-4n97s3

Na razie nie jesteśmy w stanie tego ocenić. NASA od lat mówi o planowanym wysłaniu sondy w postaci okrętu podwodnego do przebadania Enceladusa. Jeśli w końcu do tego dojdzie, będziemy mogli bliżej poznać tajemnice tego procesu, oraz samego księżyca i jego potencjalnych możliwości wspierania życia.

Źródło: New Sciencist

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4n97s3

ycipk-4n97s3
ycipk-4n97s3