Kosmiczne technologie w służbie Wojska Polskiego

Kosmiczne technologie w służbie Wojska Polskiego

Kosmiczne technologie w służbie Wojska Polskiego
Źródło zdjęć: © PIAP
Bolesław Breczko
17.10.2017 10:45, aktualizacja: 17.10.2017 11:05

Wojsko Polskie otrzyma zaawansowane roboty rozminowania wyposażone w najnowocześniejsze, kosmiczne "oczy".

Zbudowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP robot Balsa wesprze polskich saperów w niebezpiecznych pracach rozminowania i likwidacji niebezpiecznych ładunków. Światowej klasy robot stanie się teraz jeszcze lepszy dzięki współpracy z inną polską firmą – Creotech Investments – z przemysłu kosmicznego.

Wyspecjalizowana w realizacji projektów kosmicznych firma Creotech Investements, zaopatruje roboty Balsa w modułowe systemy kamer. Poza samymi kamerami, firma dostarcza także jednostkę centralną wyposażoną w jednordzeniowe procesory oraz moduł zasilania i łączności. Nowoczesne kamery wprowadzają nowy poziom robotów saperskich dzięki minimalnym opóźnieniom przesyłanego obrazu.

- To co zdecydowanie wyróżnia nasze rozwiązanie to gwarancja bardzo niewielkich opóźnień w transmisji strumieniowej obrazu z kamery do urządzenia operatora robota, przy zachowaniu niezbędnej stabilności tej transmisji oraz wysokiej jakości obrazu. Mówimy tu o maksymalnych opóźnieniach rzędu 0,15 sekundy w porównaniu do kilkunastu sekund w przypadku standardowej transmisji strumieniowej tej jakości – tłumaczy Martyna Ulinowicz z Creotech Instruments S.A. – Te wymagania mają niebagatelne znaczenie w przypadku robotów tej klasy, których operatorzy muszą być w stanie momentalnie reagować na rozwój wydarzeń w czasie akcji saperskiej lub rozpoznawczej.

Obraz
© PIAP

Do tej pory Creotech Investments dostarczył 100 kompletnych systemów kamerowych oraz kilkadziesiąt modułów centralnych i modułów łączności do kamer termowizyjnych. Kolejne 155 systemów w różnych konfiguracjach jest w trakcie produkcji. Kamery dostarczane przez Creotech zostały zaprojektowane z myślą o pracy w rozszerzonym zakresie temperatur pracy oraz tak, aby były odporne na wstrząsy i wibracje, na które mogą być narażone w czasie misji bojowych, w tym rozpoznawczych i saperskich.

Obraz
© PIAP

Robot Balsa pozwala operatorowi na bezpieczne zbliżenie się do podejrzanego ładunku, zidentyfikowanie go, a w razie potrzeby także zdalne zniszczenie. Kompaktowy robot waży zaledwie 15 kg i może być przenoszony w plecaku. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością 8 km/h i pracować nieprzerwanie przez 60 minut. Robot może być zaopatrzony w nawet 3 systemy kamer: dzienno–nocną, termowizyjna i noktowizyjna, co umożliwia prowadzenie obserwacji przez całą dobę.

W 2016 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z PIAP umowę na dostawę 53 kompletów Balsa. Zadaniem robotów miało być wspieranie misji usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych. Ostatnia dostawa Balsy przeprowadzona zostanie do końca czerwca 2018 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)