Trwa ładowanie...
d4kxwfa

Kosmiczna whisky wraca z orbity

Trzyletnia whisky to nic szczególnego. No chyba, że zamiast nasiąkać aromatem torfu i soli morskiej, dojrzewała w kosmosie. Tak jak fiolka whisky Ardbeg, która przez ostatnie trzy lata nabierała aromatu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kosmiczna whisky wraca z orbity
(Giznet.pl)
d4kxwfa

Wbrew pozorom orbitalna whisky nie jest efektem pomysłowości astronautów, a częścią eksperymentu, który ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób mikrograwitacja wpływa na dojrzewanie alkoholu. W tym celu destylarnia Ardbeg, jeden z siedmiu producentów działających na na brytyjskiej wyspie Islay, przekazała dwie próbki whisky – jedna została w 2011 roku wysłana na pokład ISS, druga została na Ziemi.

Próbka znajdująca się na ISS, wraz z wynikami innych eksperymentów, wyląduje w Kazachstanie 12 września. Następnie obie próbki trafią do laboratorium w Huston, gdzie naukowcy ustalą jaki wpływ na słód oraz kawałki opalonego drewna dębowego miały trzy lata przebywania w warunkach mikrograwitacji.

Niestety raczej nie będzie możliwości degustacji alkoholu, który dojrzewał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale jeśli ktoś koniecznie chciałby zbliżyć się do kosmicznego trunku, to Ardbeg przygotował już jakiś czas temu specjalną edycję swojej whisky z tej okazji.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Project Wing, czyli latające skrzydło Google

Elektronika w świetnych cenach! Nowości, bestsellery, promocje. Sprawdź!

d4kxwfa

Podziel się opinią

Share

d4kxwfa

d4kxwfa