Korzystasz z prądu? Tutaj zapłacą ci za jego używanie

Strona głównaKorzystasz z prądu? Tutaj zapłacą ci za jego używanie
17.05.2016 14:18
Korzystasz z prądu? Tutaj zapłacą ci za jego używanie
Źródło zdjęć: © beermedia.de - Fotolia.com

Takie rzeczy tylko w Niemczech. Niestety tylko w Niemczech, bo fajnie byłoby słyszeć takie historie częściej i z różnych zakątków świata. W niedzielę, energii ze źródeł odnawialnych było tak wiele, że trzeba było płacić użytkownikom za jej wykorzystywanie.

Zwłaszcza niedziela była szczególnie pięknym dniem dla zwolenników pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych: było równocześnie słonecznie i wietrznie. W rezultacie około godziny 13. wszystkie źródła tego typu energii w Niemczech (nie tylko słoneczne i wietrzne, ale także wodne oraz oparte na wykorzystaniu biomasy) dostarczały aż 55 GW energii, czyli aż 88 procent energii wykorzystywanej w ogóle (wykres poniżej) .

W tej sytuacji przez kilka godzin obowiązywały... ujemne ceny energii elektrycznej, co w praktyce oznaczało, że użytkownicy komercyjni (np. fabryki) otrzymywali pieniądze za to, że tę energię zużywali. Widać to dobrze na poniższym wykresie.

288771022726183059
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Oczywiście było to tylko chwilowe zjawisko, które zniknęło wraz ze słońcem chowającym się za horyzont. Trzeba jednak zauważyć, że średnio w zeszłym roku poziom energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosił w Niemczech 3. procent. A w tym roku ma być jeszcze lepiej. Niemcy planują osiągnięcie 100-procentowego pokrycia potrzeb energetycznych źródłami odnawialnymi w 2050 roku.

jb

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)