Trwa ładowanie...
dqp21xg

Koronawirus: Naukowcy ostrzegają przed nietypowymi objawami

Koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za pandemię COVID-19 wciąż kryje w sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic. Mimo trwających od miesięcy badań część objawów, jakie towarzyszą zakażeniu, wciąż nie zostało wyjaśnionych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowe objawy zarażenia koronawirusem.
Nietypowe objawy zarażenia koronawirusem. (East News, Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER)
dqp21xg

Pandemia koronowirusa nie spowalnia, a coraz częściej mówi się o tym, że druga fala dociera do Europy. W Polsce z każdym dniem zwiększa się dzienna liczba zakażeń, ale część objawów choroby wciąż stanowi dla naukowców zagadkę. Najczęstszymi objawami COVID-19 są suchy kaszel, gorączka oraz trudności w oddychaniu. Jak się jednak okazuje, cały czas pojawiają się nowe symptomy, które można łączyć z chorobą.

Mimo tego, że koronawirus jest bardzo zaraźliwyy, wiele osób nie ma żadnych jego objawów, a część z chorych skarży się wyłącznie na biegunkę lub utratę węchu i smaku. Portal Science Alert zwrócił też uwagę na kilka innych, mniej typowych objawów.

Nietypowe objawy koronawirusa

Coraz częściej mówi się, że problemy trawienne, takie jak biegunka oraz nudności mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Są to pierwsze symptomy, które poprzedzają gorączkę, kaszel czy trudności w oddychaniu.

dqp21xg

Obejrzyj: Męski atest – test urządzenia do prasowania?

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że część pacjentów chorych na COVID-19, którzy nie mieli typowych objawów, skarżyła się na ogólne złe samopoczucie, odczuwanie dyskomfortu i niepokoju.

Innym symptomem, zwracającym uwagę naukowców jest zmęczenie czy trudności z koncentracją. Nie należy ich lekceważyć, jeśli występują w połączeniu z trudnościami w oddychaniu i bólem w klatce piersiowej. W pozostałych przypadkach nie trzeba od razu panikować, ponieważ ogólne zmęczenie może być efektem nadmiernego stresu.

dqp21xg

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

Łagodne symptomy

Czasami chorujący na COVID-19 skarżą się na dreszcze i bóle mięśni. Ale są to objawy, które można łączyć z wieloma chorobami, także z grypą. Według raportu WHO około 11 proc. badanych osób zakażonych SARS-CoV-2 miało dreszcze, a 14 proc. bóle mięśni. Dlatego mogą to być zarówno objawy COVID-19, jak i łagodnej infekcji. Podobnie bóle i zawroty głowy.

dqp21xg

Koronawirus może wywoływać różne nietypowe objawy, dlatego tak ważną rolę odgrywa samodzielne obserwowanie swojego organizmu, przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i kwarantanny domowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z udostępnionych infolinii, gdzie specjaliści podpowiedzą, co należy zrobić w danej sytuacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów